Ένας Πανιώνιος να τον πιεις στο ποτήρι, 6-0 τον Ολυμπιακό Βόλου

0

Ο Πανιώνιος από σήμερα είναι στην φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδος επικρατώντας εύκολα του Ολυμπιακού Βόλου με 6-0 και 0-3 μέσα στο γήπεδο του Ολυμπιακού.

Ένας Πανιώνιος να τον πιεις στο ποτήρι ήταν σήμερα και με τους πιτσιρικάδες κατάφερε και κέρδισε τον Ολυμπιακό Βόλου με 6-0. Αλλά δεν είναι το σκορ και το αποτέλεσμα η ουσία του σημερινού Πανιώνιου. Αυτό που πρέπει όλοι όσοι είδαν το παιχνίδι να κρατήσουν είναι αυτά τα παιδιά που αγωνίστηκαν σήμερα που χωρίς άγχος στα πόδια τους ήταν ελεύθερα και τους έβγαινε ότι επιχειρούσαν μέσα στις γραμμές του γηπέδου.

Εμείς θα κρατήσουμε τον “νέο” επαγγελματία του Ιστορικού που σίγουρα θέτει μια υποψηφιότητα για την βασική ενδεκάδα του Πανιώνιου και δεν είναι άλλος από τον εκπληκτικό Ρέτσο. Ένας Ρέτσος που θύμισε πολύ Μανώλη Σιώπη με ωραία τρεξίματα πάσες κατευθείαν με το που έπαιρνε την μπάλα και οργανωτής του γηπέδου.

Επίσης δεν έκανε έκπληξη για ακόμα μια φορά και η πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση του Μιλόγεβιτς όπου στα στημένα είχε ένα “γλυκό” πόδι και έστελνε την μπάλα εκεί που ήθελε.

Κατά τα άλλα ο Πανιώνιος πλέον είναι στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδος και περιμένει την κλήρωση για τον επόμενο αντίπαλο.

Στο παιχνίδι ήταν ένας μονόλογος του Πανιώνιου από το πρώτο λεπτό μέχρι και την λήξη του αγώνα.

Μόλις στο 3ο λεπτό, όταν o Εμμανουηλίδης έκανε το τακουνάκι για τον Σαραμαντά, όπου έγινε κάτοχος της μπάλας από αριστερά, έκανε τη σέντρα και ο Δούμτσιος άνοιξε το σκορ. Στο 21′, ο Τσιλούλης μπήκε στην περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μακρυωνίτη για το 2-0 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ, ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 για τον Πανιώνιο στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το τρίτο γκολ του Τσιλούλη στο ματς και τέταρτο του Πανιωνίου. Έπειτα από πολύ ωραία πάσα του Εμμανουηλίδη προς τον Τσιλούλη, αυτός σούταρε με το δεξί απευθείας στέλνοντας τη μπάλα στο «Γ» του Μακρυωνίτη για το 4-0.

Τα γκολ συνεχίστηκαν και στο 73′ όταν ο Καμαρά έκανε με κεφαλιά το 4-0. Στο 89′ ήρθε από τον μικρό το ωραιότερο γκολ σε εκτέλεση, ο Ρέτσος έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα και ο Παπανικολάου με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 6-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέτσος, Παπαγεωργίου (46′ Μίκο), Σαραμαντάς, Ρέντζας, Κιάκος, Μιλόγεβιτς, Γρίβας, Τσιλούλης (57′ Καμαρά), Εμμανουηλίδης (67′ Παπανικολάου), Δούμτσιος

Ολυμπιακός Βόλου: Μακρυωνίτης, Πριονας, Μπουτζίκος, Φαζός, Βοσνακίδης, Ρόκας, Κουτσιανικούλης (88′ Μπακουλάτι), Κόλα, Τσίτας, Δεινόπαπας, Κλεμέν