Ένας κακός Πανιώνιος έχασε 3-1 από τον ΠΑΟΚ

Σήμερα ο Πανιώνιος κατέβηκε στην Τούμπα με δύο ομάδες μία που δεν μπήκε καθόλου στο α’ ημίχρονο και μία άλλη ομάδα που έδειξε κάτι καλύτερο από την άλλη ομάδα του πρώτου ημιχρόνου

Πλέον απ’ ότι φαίνεται ποδοσφαιριστές και τεχνικό επιτελείο κοιτούν το πότε θα τελειώσουν οι επίσημοι αγώνες για την super league. Δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που βλέπουμε σε αυτό τον Πανιώνιο.

Ένας Πανιώνιος που ειδικά στο α’ ημίχρονο δεν υπήρχε πουθενά ένας Πανιώνιος που όλοι τους κοιτούσαν με τα μάτια την μπάλα. Ακριβώς το ίδιο πράγμα με το παιχνίδι Κυπέλλου μέσα στην Νέα Σμύρνη που στα πρώτα λεπτά του α’ ημιχρόνου δεν υπήρχαμε μέσα στο γήπεδο.

Ας σοβαρευτούμε τουλάχιστον στους τελευταίους αγώνες και ας δείξουμε ότι κάτι ζητάμε από την αρχή του αγώνα έως και το τέλος και να μην μπαίνουμε μέσα σε τέτοια παιχνίδια παραδομένοι στο έλεος των αντιπάλων μας.

Στον αγώνα τώρα ο Πανιώνιος δεν μπήκε καθόλου δεν άλλαξε καμία πάσα και δεν έκανε καμία ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ο μόνος που φαίνεται ότι κράτησε όσο κράτησε ήταν ο Κότνικ και αυτός όμως έφαγε δύο γκολ.

Μόλις στο 2′ λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ από εκτέλεση κόρνερ του Βιεϊρίνια από αριστερά, ο Κότνικ δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα και στη συνέχεια ο Σάκχοφ επωφελήθηκε και την έσπρωξε από κοντά στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ πίεζε πολύ μέσα στην άμυνα του Πανιώνιου και προσπαθούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Έτσι στο 15′ μετά από οργανωμένη επίθεση των γηπεδούχων, ο Μακ γύρισε την μπάλα από αριστερά και ο επερχόμενος Ελ Καντουρί την έσπρωξε με προβολή στα δίχτυα γράφοντας το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που υπήρχε μέσα στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο και πίεζε συνεχώς και είχε πολλές φάσεις στην εστία του Κότνικ.

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να βρεθούν ούτε μια φορά οι παίκτες του μεταξύ τους και δεν έβγαλε καμία ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα άλλο Πανιώνιο πιο δυναμωμένο και με θέληση να μπαίνει από τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου στην περιοχή του Πασχαλάκη και να κάνει ευκαιρίες.

Στο 51′ ο Ντουρμισάι έκανε ξαφνικό σουτ από διαγώνια θέση, αλλά ο Πασχαλάκης δεν αιφνιδιάστηκε και απέκρουσε στην κλειστή του γωνία διώχνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο 57′ Ο Γρηγορίου έκανε την πρώτη του αλλαγή βγάζοντας τον Σαββίδη και βάζοντας στην θέση του τον Μακρύλλο.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε για να πετύχει ακόμα ένα γκολ και είχε ευκαιρίες όπως στο 60′ ο Κάμπος έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Κότνικ βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα για να τη στείλει κόρνερ στην αριστερή γωνία του.

Στο 66′ όμως ήρθε ένα ωραίο γκολ μετά από φοβερό συνδυασμό των παικτών του ΠΑΟΚ που ξεκίνησε από την άμυνα και αφού άλλαξαν 11 πάσες χωρίς να παρεμβληθεί παίκτης του Πανιωνίου, ο Μακ γύρισε την μπάλα για τον Πρίγιοβιτς κι εκείνος πλάσαρε από κοντά στα δίχτυα κάνοντας το 3-0.

Πάντως στο ριπλέι που έδειξε η NOVA με τη γραμμή φαίνεται ότι ο Πρίγιοβιτς ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έγινε η πάσα από τον Μακ.

Στο 73′ ο Πανιώνιος έκανε την δεύτερη αλλαγή του βγάζοντας τον Μασούρα και ο Γρηγορίου έβαλε στην θέση του τον Μπραχίμι.

Στο 77′ ήρθε ένα ωραίο γκολ για τον Πανιώνιο όταν ο Ντουρμισάι απέφυγε με υπέροχη προσποίηση τον Κάνιας και έπιασε ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν κατέληξε στον ουρανό των διχτύων του Πασχαλάκη κάνοντας το 3-1.

Ενώ στο 87′ ο Πανιώνιος είχε ακόμα μια καλή ευκαιρία για να κάνει το 3-2 όταν ο Μπραχίμι κέρδισε μια κόντρα έξω από την περιοχή και δοκίμασε ένα τεχνικό σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στη συνέχεια του αγώνα δεν υπήρχε τίποτε άλλο και έτσι ο διαιτητής του αγώνα έδωσε το τέλος του παιχνιδιού βρίσκοντας τον ΠΑΟΚ νικητή με 3-1.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Κάνιας, Κάμπος, Ελ Καντουρί, Μακ, Πρίγιοβιτς

Στον πάγκο για τον «δικέφαλο του Βορρά» οι: Ρέι, Αζεβέδο, Δεληγιαννίδης, Μπίσεσβαρ, Μουλέν, Λημνιός, Κουλούρης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Πινιώτης, Σαββίδης, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Ντουρμισάι

Αναπληρωματικοί για τους Νεοσμυρνιώτες οι: Μπαντής, Γεσίλ, Μπραχίμι, Μακρύλλος, Βουκελάτος.