Εκατοστάρα με Λαύριο ο Πανιώνιος στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος

Η διακοπή του πρωταθλήματος έδειξε πως ήταν ωφέλιμη για τον μπασκετικό Πανιώνιο μιας και με την επιστροφή στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της ομάδας νίκησε εύκολα το Λαύριο με 101 – 91

Ο Πανιώνιος έκανε μια δυνατή εκκίνηση στο αγώνα και κατάφερε και πήρε προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 30-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Λαυρίου ισορρόπησε λίγο το παιχνίδι αλλά ο Πανιώνιος πολύ καλύτερος και σε καλή μέρα ο Όστιν κατάφερε και ήταν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 56 – 40.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε και περιόρισε τον Πανιώνιο αμυντικά αλλά δεν μπόρεσε να τον «απειλήσει» στο σκορ ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος χαλάρωσε και το Λαύριο βρήκε ευκαιρία να μειώσει το σκορ του αγώνα. Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα κατάφερε και μείωσε το σκορ στους 3 πόντους, αλλά ο Παπαντωνίου μαζί με τον Μπέρι έδειξαν την κλάση τους και κατάφεραν όχι μόνο να πετύχουν τους πόντους που ανέβασαν την διαφορά στους δέκα αλλά ο Πανιώνιος να πετύχει 101 πόντους συνολικά στον αγώνα.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά είχε τον έλεγχο του ματς και έμεινε ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντεμέτρικ Όστιν (25 πόντι, 3 ριμπάουντ) και Ντέιβιον Μπέρι (20 πόντοι, 9 ασίστ), δεν ήταν αρκετή η εμφάνιση του Μίλαν Μιλόσεβιτς (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ) για τους ηττημένους.