Έφυγε στο τέλος με τον βαθμό από την Λαμία

Ο Πανιώνιος σήμερα πάλεψε και κατάφερε και πήρε τον υπέρ πολύτιμο βαθμό στην Λαμία και μείωσε στους -2 την διαφορά του από τον Παναιτωλικό

Έπεσε από την Ακρόπολη και στάθηκε όρθιος, σήμερα ο Πανιώνιος σε ένα παιχνίδι που ήθελε τους βαθμούς ή τον βαθμό εν’ όψει του Κυριακάτικου αγώνα με τον Παναθηναϊκό στη Νέα Σμύρνη.

Ο Μπεχράνο μπορεί να έπιασε ένα ξερό σουτ και με το λάθος του Κότνικ η Λαμία να προηγήθηκε στο 67′. Ο Αραμπουλί όμως είχε άλλες βλέψεις για τον Ιστορικό και την εξέλιξη του αγώνα στο τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις με ένα μονοκόμματο γυριστό σουτ από την γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη και έκανε στο 93′ το 1-1.

Ο Πανιώνιος κατάφερε και έσβησε πλέον τους -4 από τους -6 βαθμούς και την Κυριακή υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στη Νέα Σμύρνη.

Στο παιχνίδι τώρα η Λαμία είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική γραμμή του Πανιώνιου. Αντιθέτως ο Πανιώνιος την περίμενε στο άλλο μισό και με αντεπιθέσεις προσπαθούσε να απειλήσει την εστία του Βελλίδη.

Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν την πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι αλλά ο Ρόμανιτς δεν έκανε καλό πλασέ απέναντι στον Κότνικ, ο οποίος τον… νίκησε στο 12’! Και τρία λεπτά μετά, πάλι οι φιλοξενούμενοι, «φώναξαν» για πέναλτι σε πέσιμο του Αραμπούλι αλλά δεν υπήρξε καμία παράβαση και ο διαιτητής έδειξε σωστά να συνεχιστεί το ματς. Μετά το πέρας του πρώτου εικοσαλέπτου, όμως, το ματς… χάλασε! Αρκετά φάουλ στον άξονα, πολλά τα λάθη από τους 22 ποδοσφαιριστές και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό, βέβαια, παρέμενε το ίδιο αφού η Λαμία είχε τον έλεγχο και την κατοχή. Και στο 69ο λεπτό, τελικά, η κατοχή των γηπεδούχων… καρποφόρησε αφού ο Μπεχράνο έπιασε το σουτ από τα 25-30 μέτρα, με την μπάλα να κατευθύνεται στο κέντρο της εστίας αλλά ο Κότνικ έκανε τραγικό υπολογισμό και δέχτηκε ένα «αστείο» γκολ για το επίπεδό του.
Έξι λεπτά μετά ο Πανιώνιος δέχτηκε και δεύτερο γκολ με τον Σασί να κάνει απίθανη ντρίμπλα πάνω στον Σταυρόπουλο και να τελειώνει υποδειγματικά την φάση. Αλλά το γκολ μετά από εξέταση του VAR δεν μέτρησε καθώς ο Δημούτσος στο ξεκίνημά της είχε κάνει κοντρόλ με το χέρι! Να σημειώσουμε ότι ο Μανιάτης με το χέρι του Δημούτσου φώναζε για την φάση στον διαιτητή.

Ο Πανιώνιος δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε μέχρι και τις καθυστερήσεις του αγώνα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αραμπούλι με φοβερό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Βελλίδη, μετά τη σέντρα του Σαραμαντά, γράφοντας το 1-1 και χαρίζοντας τον πόντο στον Πανιώνιο!

ΛΑΜΙΑ: Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βύντρα (60′ Σασί), Βάντερσον, Σάλιακας, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (85′ Σκόνδρας), Καραμάνος, Τουράμ (70′ Βασιλόγιαννης)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος (78′ Οικονομίδης), Μαξίμοβιτς, Τσιλούλης, Καμαρά (46′ Παπανικολάου), Αρτσε (67′ Μανιάτης), Αραμπούλι.