Οι αθλητικές ειδήσεις του 24ωρου

Έφυγε με το διπλό από το Αγρίνιο ο Απόλλωνας Σμύρνης

0

Ο Απόλλωνας Σμύρνης κατάφερε και έφυγε με το διπλό μέσα από το Αγρίνιο στην αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Super League 1

Με το πρώτο διπλό που έκανε στην έδρα του Παναιτωλικού η Ελαφρά Ταξιαρχία κατάφερε και ξέφυγε τέσσερεις βαθμούς από την σημερινή της αντίπαλο στον βαθμολογικό πίνακα της Super League 1.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε το πάνω χέρι, σε ένα αρκετά σκληρό παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, ενώ ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να φτιάξει κάποια φάση απέναντι από τον Βέρχουλστ. Η ομάδα του Παράσχου, άνοιξε το σκορ στην μοναδική καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φερνάντεζ να νικάει τον Κνετ στο 37ο λεπτό από κοντά για το 0-1, μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Ιωαννίδη.

Ο Παναιτωλικός στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να πιέσει και να ισοφαρίσει το παιχνίδι και στο 73ο η αλλαγή του Δέλλα ο Μεντόσα σκόραρε για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, ωστόσο μετά από την βοήθεια του VAR το τέρμα ακυρώθηκε καθώς στην αρχή της φάσης, όταν και ο Παναιτωλικός εκτέλεσε οφσάιντ κατά του Απόλλωνα η μπάλα κυλούσε στο χορτάρι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για να ισοφαρίσουν και στο 90ο έφτασαν στην πηγή αλλά δεν ήπιαν νερό. Όταν ο Ταχάρ μέσα από την περιοχή των φιλοξενούμενων αμαρκάριστος πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, έτσι το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και η ομάδα του Παράσχου έφυγε με το τρίποντο για πρώτη φορά από το Αγρίνιο.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Λιάβας, Μεντίνα, Κωνσταντόπουλος, Βάντερσον, Τσιγγάρας, Ντουάρτε(71? Μεντόζα), Αριγίμπι(54? Γιάκολις), Ντίας, Βέργος, Μάζουρεκ(54? Tαχάρ)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Χουχούμης, Φατιόν, Σλίβκα, Μπεντινέλι(75? Μουνιέ), Κολ(90? Μπρούσιτς), Φερνάντεθ(64? Τσιλούλης), Ιωαννίδης(64? Ντάουντα)