Οι αθλητικές ειδήσεις του 24ωρου

Έχασε στο Καραϊσκάκης ο Απόλλων Σμύρνης με 2-0

0

Ο Απόλλων Σμύρνης κράτησε ένα ημίχρονο αλλά στο δεύτερο δεν τα κατάφερε η άμυνα και δέχτηκε δύο γκολ από τον Ολυμπιακό

Με σκορ 2-0 επικράτησε ο Ολυμπιακός του Απόλλωνα, σε ένα ματς όπου μετά το 65′ ο Χασάν βρήκε δις στόχο, ενώ ο Ελ Αραμπί σημάδεψε ισάριθμες φορές τα δοκάρια της «Ελαφράς Ταξιαρχίας». Μάλιστα ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον αέρα, όμως τα γκολ που του έδωσαν τη νίκη δεν προήλθαν με κεφαλιές!

Οι γηπεδούχοι ναι μεν κρατούσαν μπάλα στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν απειλούσαν ουσιαστικά ξέχωρα από μία κεφαλιά του Σισέ σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη (9′) που έδιωξε ο Βέρχουλστ. Την ίδια στιγμή ο Απόλλων Σμύρνης αμύνονταν σωστά, οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να παίξουν κάθετα, ενώ είχε και μία καλή στιγμή όταν στο 11′ ο Ιωαννίδης πήρε αφύλαχτος την κεφαλιά σε σέντρα του Βιτλή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Μάλιστα ο Βέλγος γκολκίπερ των φιλοξενουμένων είπε «όχι» στους Χασάν (34′, 45′) και Μπρουμά (36′). Κυρίως στις φάσεις του 34′ και του 36′ αντέδρασε πάρα πολύ σωστά. Την ίδια στιγμή όμως και οι 3 φάσεις ξεκίνησαν από τα πόδια του Φορτούνη.

Στην ανάπαυλα ο Πορτογάλος κόουτς των «ερυθρολεύκων»έκανε τις απαραίτητες αλλαγές, καθώς με την είσοδο των Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το σύστημα σε 4-4-2.

Μέχρι το 60′ οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν απειλήσει ουσιαστικά. Το δίδυμο Ντρέγκερ, Βαλμπουενά από τα δεξιά πλαγιοκοπούσε και με την συμπλήρωσε μία ώρας παιχνιδιού (60′) ο Γάλλος έκανε τη σέντρα, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά, όμως ο Βέρχουλστ απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο Βέλγος τερματοφύλακας ήταν εκείνη τη στιγμή ο κορυφαίος του γηπέδου και μετρούσε το απόλυτο (3 στα 3) στις φάσεις του Αιγύπτιου στράικερ.

Στο 65′ και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά ο Ελ Αραμπί έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, «στρώθηκε» στον Χασάν από κοντά την έστειλε στα δίχτυα κάνωντας το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά και πιο συγκεκριμένα στο 72′, όταν σε παράλληλη του Μασούρα ο Χασάν βγήκε στο δεύτερο δοκάρι και και με προβολή διπλασίασε τόσο τα γκολ του Ολυμπιακού, όσο και τα προσωπικά του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΣα, Σισέ, Παπαδόπουλος, Βινάγκρε, Ντρέγκερ (82′ Μπρούνο), Μπουχαλάκης (40′ Εμβιλά), Πέπε, Λοβέρα (62′ Μασούρας), Φορτούνης (46′ Βαλμπουενά), Μπρούμα (46′ Ελ Αραμπί) , Χασάν.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣΒέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Μπρούτσιτς, Βιτλής (80′ Λαγός), Κολ(65′ Μπεντινέλι), Σλίβκα, Φατιόν (86′ Κραγιόπουλος), Μουνιέ (64′ Τσιλούλης), Ιωαννίδης (80′ Φερνάντες).

Πόλο Αντρών – Ολυμπιακός – Πανιώνιος 17-5

Έχασαν οι γυναίκες 6-11 από την Βουλιαγμένη