ΜΠΑΣΚΕΤ

Έχασε στην παράταση με 96-101 από την ΑΕΚ

0

Δεν μπόρεσε να πάρει το υπέρ-πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα και να κάνει ένα ακόμα βήμα για την παραμονή στην Basket League, έχασε στην παράταση από την ΑΕΚ ο Πανιώνιος Su Casa με 96-101.

Ο Πανιώνιος Su Casa δεν μπόρεσε να πάρει αυτή την νίκη και να κάνει ένα βήμα σωτηρίας μιας και Άρης και ΠΑΟΚ που είναι τελευταίοι αυτή την στιγμή στη βαθμολογία έχασαν για την 19η αγωνιστική της EKO Basket League.

Στο τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Πανιώνιος είχε την χρυσή ευκαιρία για να φύγει νικητής από το “Σοφία Μπεφόν” αλλά το σουτ του Ντουρέν δεν βρήκε στόχο για να κάνει το 86-84.

Στην αρχή του αγώνα ο Πανιώνιος προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του και χάρη στον Πέτροβιτς πήρε προβάδισμα στο σκορ (6-2, 2′). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, με Χρυσικόπουλο και Λάνγκφορντ, ανατρέποντας την κατάσταση (9-10, 3′). Ο Λάνγκφορντ ήταν… ζεστός και με δικές του προσπάθειες ανέβασε τη διαφορά για την ομάδα του (17-21, 8′). Ο Σλότερ έφερε στο +6 την ΑΕΚ, όμως ο Πανιώνιος αντέδρασε με Τζουγκαράκη και Σουίτνι, μειώνοντας σε 21-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έπαιξε καλύτερη άμυνα και περιόρισε τον Πανιώνιο σε σουτ άστοχα εκτός περιφέρειας. Έτσι η ΑΕΚ με τους Γιαννόπουλο και Ματσιούλις έκαναν το +5 της ΑΕΚ (24-29, 14′). Ο Πανιώνιος αντέδρασε γρήγορα σε άμυνα ζώνης όπου έφερε αποτελέσματα, με τον ΜακΓκιλ να μειώνει στο σουτ (30-33, 17′). Η ΑΕΚ συνέχισε να βρίσκει πόντους από το ζωγραφιστό, κρατώντας τον έλεγχο του αγώνα (35-40, 19′). Ο Σουίτνι είπε την… τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος, με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 38-42.

Αυτό το χάλι της δημόσιας τηλεόρασης να βάζει οπαδούς δημοσιογράφους να αναμεταδίδουν αγώνες του Πανιώνιου, ΠΟΤΕ θα σταματήσει κύριοι?

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και με τους από Σλότερ, Χρυσικόπουλο και Ρέι ανέβασαν τη διαφορά εκ νέου (44-52, 23′). Ο Σουίτνι βοήθησε τον Πανιώνιο ώστε να μαζέψει τη διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (49-52, 24′). Χρυσικόπουλος και Τολιόπουλος πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η ΑΕΚ έφερε κοντά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (54-63, 27′). Ο Πανιώνιος για ακόμα μια φορά προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και το κατάφερε με τον Ντουρέν για το 60-66.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ήθελε να τελειώσει το παιχνίδι από την αρχή και με την βοήθεια του Γιάνκοβιτς έφτασε σε σε διψήφια επίπεδα (63-74, 33′). Ο Πανιώνιος δεν κατέθεσε τα όπλα. Με επιμονή και υπομονή και την άμυνα ζώνης να αποδιοργανώνει την ΑΕΚ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντουρέν (79-79, 36′). Στα τελευταία λεπτά ο Λάνγκφορντ έκανε το 81-84 αλλά ο Πανιώνιος έδειξε ότι δεν θα τα παρατούσε εύκολα και με τον ΜακΓκιλ κατάφερε να ισοφαρίσει (84-84, 39” για το τέλος). Στις τελευταίες επιθέσεις που είχαν και οι δύο ομάδες ο Ματσιούλις αστόχησε σε τρίποντο και η τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια του Πανιωνίου. Ο Ντουρέν αστόχησε και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση (84-84).

Στην παράταση ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα με τις βολές του Μακ Γκίλ και έκανε το 86-84. Η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει και να περάσει μπροστά με Λάνγκφορντ και Γκραντ (86-90, 42′). Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να σκοράρει για το +4 της Ένωσης (90-94, 43′). Ο Μάριο Τσάλμερς με ατομική προσπάθεια έφερε την Ένωση σε θέση ισχύος σε κρίσιμο σημείο (90-96, 1’29” για το τέλος). Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα με Τολιόπουλο και Ματσιούλις, φτάνοντας ε 100άρα (92-100, 44′). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη.

Σταυρόπουλος: “Ο Πανιώνιος παλεύει όλα τα παιχνίδια”