Δύο όψεις ο Πανιώνιος – Ο Σαραμαντάς (αλλά και ο Άλμπεργκ) εξέθεσαν τον εμμονικό Ανιγκό

Το χθεσινό παιχνίδι είχε δυο όψεις. Μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Πανιώνιος, μπορεί να ήταν καλύτερος και να είχε την υπεροχή, δεν μπορούσε όμως να διασπάσει εύκολα την πολυπρόσωπη και συμπαγή άμυνα του Λεβαδειακού

Γράφει ο Γιώργος Νάθενας

Παρ όλα αυτά (1) Έχασε μεγάλες ευκαιρίες (2) Δεν του δόθηκε πέναλτυ στην ανατροπή του Οικονομίδη που ήταν λίγο μέσα από την γραμμή (3) Δέχθηκε ένα γκολ (ίσως και οριακά οφσαίντ) κόντρα στη ροή του αγώνα.

Μετά το 0-1 ο Λεβαδειακός ξεθάρεψε και έγινε επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του, ενώ οι δικοί μας έδειχναν φανερά ότι είχαν βγει εκτός αγώνα. Έως ότου από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, κάτι λόγω των αλλαγών, κάτι η πίεση από τους λίγους αλλά ηρωικούς φιλάθλους μας και οι παίκτες μας άρχισαν να μεταμορφώνονται και να βγάζουν πάθος και ψυχή, που μέχρι τότε στερούνταν. Ο Σαραμαντάς από αριστερά ήταν ασταμάτητος, έπαιξε φοβερά και με ασίγαστο πάθος όλη την αριστερή πλευρά, εκθέτοντας ανεπανόρθωτα τον εμμονικό πρώην προπονητή μας. Ήταν όλα τα λεφτά χθές ο Γιώργος και μπράβο του. Όπως και μπράβο στον Γιώργο Μασούρα (δικαίως πήρε το περιβραχιόνιο όταν απεχώρησε ο Παναγιώτης Κόρμπος) που έκανε ένα πολύ γεμάτο παιχνίδι, αλλά ήταν άτυχος, ενώ και ο Σπιριντόνοβιτς στάθηκε και άτυχος, αλλά και απρόσεκτος στην τελική προσπάθεια. Ο «Άγιος» Κότνικ πάλι χρειάστηκε σε κάποιες φάσεις να διασφαλίσει το απαραβίαστο της εστίας μας και ήταν μια σταθερή εγγύηση κάτω από τα δοκάρια μας. Χαρίζει ηρεμία και σιγουρία στην άμυνά μας αυτός ο παίκτης…

Και ενώ τελικά, παρά την μεγάλη άνοδο της ομάδος μας στα τελευταία λεπτά, οι Λεβαδειακοί που προσπαθούσαν να κόψουν τον ρυθμό μας και έπεφταν συνέχεια κάτω , κάνοντας καθυστερήσεις, έδειχναν να επιτυγχάνουν μια μεγάλη και ανέλπιστη νίκη που συνάμα για τον Πανιώνιο θα ήταν μια τεράστια γκέλα. Τελικά για μια φορά ο Θεός του τελευταίου λεπτού ήταν αυτή τη φορά μαζί μας και ο επίσης βγαλμένος από την ναφθαλίνη του Ζοσέ Ανιγκό Άλμπεργκ, χρυσή αλλαγή του Μάντζιου στα τελευταία λεπτά, με υποδειγματικό σουτ στην ανοιχτή γωνία του Σέρβου γκολκήπερ του Λεβαδειακού, επανέφερε τις καρδιές μας στις θέσεις τους, σημειώνοντας την πολύτιμη ισοφάριση.
ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ.
ΟΛΟΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΙΩΝΑΡΑ ΜΑΣ
ΑΣ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ ΚΑΛΩΝ ΠΑΙΚΤΩΝ ΜΑΣ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ

** Ξεκίνησα να βλέπω το ματς στην 3, ανάμεσα στους Πάνθηρες που όρθιοι όπως πάντα τραγουδούσαν, αλλά στα μέσα του β’ ημιχρόνου, άλλαξα θύρα και επέστρεψα στην 2, για να αλλάξει το γούρι. Και τελικά, όντως ισοφαρίσαμε τουλάχιστον… Περίμενα περισσότερο κόσμο αν και ξέρω ότι η Δευτέρα βράδυ, είναι δύσκολη μέρα…