Δεύτερη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο Πόλο της Α1 των ανδρών

Ο Πανιώνιος πέρασε και μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού νικηφόρα (7-9) αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα της Α1 του Πόλο των ανδρών

Δεύτερη νίκη μέσα σε μια εβδομάδα έκανε επί του Παναθηναϊκού ο Ιστορικός για το πρωτάθλημα της Α1 του Πόλο των ανδρών. Ένας ποιοτικός Πανιώνιος που οι παίκτες του Κώστα Δήμου (αυτή τη φορά βρέθηκε στον πάγκο της ομάδας) ήθελαν την νίκη για να ελπίζουν στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος της Α1 του Πόλο των ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός στο ημίχρονο κατάφερε και ήταν μπροστά με δύο γκολ (5-3) αλλά ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ισορρόπησε το παιχνίδι με ένα 4-0 και έκανε μια διαφορά +2 γκολ όπου την κράτησε μέχρι και την λήξη του τελευταίου οκταλέπτου.

Απίστευτο σκηνικό με τη λήξη του αγώνα καθώς 2-3 «οπαδοί» του Παναθηναϊκού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να ρίξουν τον διαιτητή Χατζηαναστασίου μέσα στην πισίνα. Ο διαιτητής και μία αστυνομικός αντέδρασαν έγκαιρα και απέτρεψαν το θλιβερό συμβάν.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου τερματοφύλακα του ΝΟ Χίου, Αδαμάντιου Μαντή που έχασε τη ζωή του τα ξημερώματα της Κυριακής.

Πλέον ο Ιστορικός με 10 βαθμούς κοιτά την δεύτερη φάση του πρωταθλήματος της Α1 του Πόλο των ανδρών.

Παναθηναϊκός – Πανιώνιος 7-9 (3-2, 2-1, 0-4, 2-2)

Παναθηναϊκός (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης Μ., Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς 1, Χατζηστεφάνου, Χριστοφορίδης, Μπιτσάκος, Πανταζόπουλος 3, Αθανασίου, Γκαράνης 2, Σμιθ, Κατσαγούνος 1, Σαλτέρης, Μοσχοβέλης, Παπαδημητρίου Αλ.

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης 2, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος 1, Παπαδόπουλος Δ., Αλεξίου 1, Παττακός, Βέκκος 1, Δήμου Δ. 4, Στάθας, Δούκας, Μπουζαλάς