Δεν τα κατάφερε και έχασε με 1-0 από τον Ολυμπιακό

Σήμερα ήρθε η ήττα από ένα λάθος που δεν έπρεπε να γίνει και στο τέλος αποδείχτηκε ότι ήταν και η καθοριστική για να κερδίσει ο Ολυμπιακός

Δεν τα κατάφεραν να πάρουν τον ένα βαθμό της ισοπαλίας οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου γιατί στο μοναδικό λάθος που έκαναν στο 48′ με τον Πινιώτη κατάφερε ο Ολυμπιακός να ανοίξει το σκορ και να μείνει το 1-0 μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 52′ λίγα λεπτά μετά το γκολ του Ολυμπιακού ο Σαραμαντάς όταν σε σουτ κεραυνό ο Προτό έδειξε αντανακλαστικά και πέταξε την μπάλα με το ένα χέρι κόρνερ.

Η ομάδα του Ιστορικού αν και αποδεκατισμένη σήμερα λόγω τραυματιών και ποινών κίτρινης κάρτας στάθηκε καλά μέσα στο Καραϊσκάκης με εξαίρεση τον Μασούρα που δεν έδειξε σήμερα τίποτα από αυτό που περίμενε ο Μιχάλης Γρηγορίου.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε και τις πολλές ευκαιρίες παρά μονάχα μία ευκαιρία του Ολυμπιακού στο 6′ Όταν έκανε μία ωραία μπαλιά ο Ταχτσίδης στον Ανσαριφάρντ, ο δεύτερος βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κότνικ! Αυτός τον «νικά» στο πλασέ, ο Ιρανός παίρνει το… ριμπάουντ, αλλά σουτάρει παράλληλα με την εστία, άουτ.

Στο 17′ καλή σέντρα από τον Ομάρ, κεφαλιά του ανενόχλητου Οφόε, η μπάλα σκάει στο έδαφος και ο Γκιοατά την απομακρύνει από την εστία του Κότνικ.

Στο 22′ ο Οφόε τα… έβαλε με όλη την άμυνα του Πανιωνίου, πλάσαρε φαλτσαριστά σχεδόν από το σημείο του πέναλτι, με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 31′ ο Πανιώνιος με τον Λάμπρου βγαίνει τετ-α-τετ με τον Προτό, τρομερό τάκλιν από τον Χατζισαφί, που στερεί το γκολ στην πρώην ομάδα του!

Έτσι και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 0-0

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός με το ξεκίνημα στο 48′ έβαλε ένα γκολ με τον Οφόε μετά από λάθος από τους παίκτες του Πανιωνίου. Ο Ταχτσίδης θα κλέψει την μπάλα και θα βγάλει τον Οφόε μόνο του με τον Κότνικ, και ο Βέλγος θα ανοίξει το σκορ για τους «ερυθρόλευκους» με ψύχραιμο πλασέ.

Στα επόμενα λεπτά ο Πανιώνιος έδειξε αντίδραση. Στο 52′ ένας «Κεραυνός» του Σαραμαντά από 30 μέτρα, αλλά με εξαιρετική απόκρουση ο Προτό με το ένα χέρι έβγαλε την μπάλα κόρνερ.

Στο 55′ Τετ-α-τετ του Ανσαριφάρντ με τον Κότνικ, πλασάρει, αλλά «όχι» λέει ο Σλοβένος στον Ιρανό.

Στο 56′ ο Μιχάλης Γρηγορίου έκανε διπλή αλλαγή για τον Πανιώνιο: Στη θέση του Μασούρα, ο Μακρύλλος και στη θέση του Μπραχίμι, ο Σπιριντόνοβιτς.

Στο 68′ ο Οφόε «τσιμπάει» άψογα την μπάλα, μπαίνει στη μεγάλη περιοχή, αλλά πριν σουτάρει, έρχεται και πάλι ο Γκιοατά και παραχωρεί κόρνερ. Να σημειώσουμε εδώ ότι σήμερα ο Γκιοατά και ο Κότνικ ήταν οι καλύτεροι παίκτες του Πανιώνιου.

Στο 70′ ο Μιχάλης Γρηγορίου θα κάνει την τρίτη αλλαγή του για τον Πανιώνιου, όπου ο Πινιώτης δίνει τη θέση του στον Παπαγεωργίου.

Στο 74′ και στο 75΄με Ανσαριφάρντ και Τζούτζεβιτς όπου έχασαν μεγάλες ευκαιρίες.

Το παιχνίδι δεν έδειξε άλλη μεγάλη ευκαιρία και ο Πανιώνιος από δικό του λάθος θα φάει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και θα φύγει από το Καραϊσκάκης με μηδέν βαθμούς.

Ολυμπιακός (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Μποτία, Ταχτσίδης, Οφόε, Μάριν, Μιραλάς, Ζιλέ, Ομάρ, Ανσαριφάρντ, Χατζισαφί, Νικολάου.

Στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Χουτεσιώτης, Ιγκόρ Σίλβα, Κούτρης, Μάρτινς, Ανδρούτσος, Ένγκελς.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Σταυρόπουλος, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Βλάχος, Oυάσινγκτον, Πινιώτης, Λάμπρου, Μασούρας, Μπραχίμι, Νίλσεν.

Και στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρίσκονται: Μπαντής, Βουκελάτος, Οικονομίδης, Τασουλής, Μακρύλλος, Παπαγεωργίου,Σπιριντόνοβιτς.