Δεν μπόρεσε ο Πανιώνιος να πάρει τους τρεις βαθμούς

0

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε για ακόμα ένα παιχνίδι που έπρεπε να τους πατήσει να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης

Ο Πανιώνιος σήμερα έχασε τους τρεις βαθμούς της νίκης από τους διαιτητές του αγώνα που με τα απαράδεκτα σφυρίγματα που έβλεπαν κατά του Πανιωνίου και το 70-30 που έπαιξαν κατά του Πανιώνιου δείχνουν το τι προμηνύεται για φέτος και ειδικά με τους “μεγάλους”

Αυτή είναι η εξυγίανση του κάθε Μελισανίδη και Σαββίδη για να φύγουν οι άλλοι και να έρθουν αυτοί.

Στο παιχνίδι τώρα, ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο έδειξε ομάδα και με όλο το σύνολο που διέθετε προσπάθησε από νωρίς να βγάλει το γκολ.

Έτσι στο 14′ ένα πολύ καλό σουτ του Σαραμαντά αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα των Ιωαννίνων και έβγαλε την μπάλα κόρνερ.

Η αμέσως επόμενη καλή φάση του Πανιώνιου ήρθε στο 21′ όπου ο Χατζισαφί κουβάλησε αρκετά μέτρα την μπάλα, την μοίρασε στον σωστό χρόνο στον Σπιριντόνοβιτς και αυτός με ωραίο σουτ από αριστερά στην απέναντι γωνία, άνοιξε το σκορ για τον Πανιώνιο κάνοντας το 1-0.

Ο Πανιώνιος είχε την κατοχή μπάλας για όλο το πρώτο ημίχρονο και τις φάσεις εκτός μερικών που έκαναν τα Γιάννινα.

Στο 28′ ο Μασούρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΣ και δεξιά, υποδεχόμενος την κάθετη του Σαββίδη. Προσπάθησε να γυρίσει τη μπάλα, ωστόσο αυτή σταμάτησε στον Γιαννίκογλου.

Ενώ στο 44′ λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Παπαγεωργίου σέντραρε από δεξιά, ο Σαββίδης δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά και ο Γκιοατά σούταρε από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

Έτσι και έληξε το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος έπεσε πολύ σε απόδοση και έδωσε πολύ χώρο στον ΠΑΣ όπου και εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία αυτή. Έτσι ο ΠΑΣ στο 53′ έκανε την πρώτη του ευκαιρία όπου με κεφαλιά του Μπετρά μετά από κόρνερ, η μπάλα πήγε στην αγκαλιά του Αστρά.

Ο Γιάννης Πετράκης ανακάτεψε την “τράπουλα” έκανε τις αλλαγές που έπρεπε να κάνει και έδωσε αέρα στον ΠΑΣ όπου στο 62′ ο Γιάκος δεν κατάφερε μετά από κόρνερ του Βιδάλ να “σπρώξει” την μπάλα στην άδεια εστία του Αστρά, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου βλέποντας την ομάδα να μην τραβά στο δεύτερο ημίχρονο έκανε μια διπλή αλλαγή και πέρασε μέσα τους Λάμπρου και Πινιώτη και έβγαλε τους Σαββίδη, Σαραμαντά.

Ο ΠΑΣ εξακολουθούσε να πιέζει σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και η ομάδα του Πανιώνιου να αμύνεται. Έτσι οι ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους υπήρχαν για να ισοφαρίσουν και στο 69′ σουτ του Λίλα από πολύ δύσκολη γωνία, όπου έδιωξε σε κόρνερ ο Αστράς.

Στο 76′ ο Μιχάλης Γρηγορίου έβαλε μέσα τον Γεσίλ και έβγαλε τον Ταποκό, για να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του και να βγάλει το δεύτερο γκολ.

Αλλά μετά την χαμένη ευκαιρία του Πανιώνιου στο 81′ όπου μετά την αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε στην περιοχή του ΠΑΣ, ο Σπιριντόνοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννίκογλου ωστόσο ο Έλληνας γκολκίπερ κατάφερε να μπλοκάρει το σουτ.

Σαν να μην έφτανε η χαμένη ευκαιρία για να προηγηθούμε με 2-0 έρχεται στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 83′ μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Μαυροπάνου, ο Γιάκος με πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Αστρά και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Η ψυχρολουσία μεγάλη για την ομάδα του Πανιώνιου όπου είχε κατοχή μπάλας αλλά είχε δώσει μεγάλο χώρο στον αντίπαλο και από ένα στημένο μας έβγαλαν ακόμα ένα γκολ.

Δεν πειράζει προχωρούμε και κρατάμε τον βαθμό της ισοπαλίας και πάμε τώρα στο Χαριλάου για το επόμενο παιχνίδι κυπέλλου με τον ΑΡΗ.

Πανιώνιος: Αστράς, Παπαγεωργίου, Κάργας, Γκιοατά, Σαραμαντά,ς Ταπόκο, Κόρμπος, Σαββίδης, Σπιριντόνοβιτς, Χατζισαφί, Μασούρας

Στον πάγκο για τους Νεοσμυρνιώτες βρίσκονται οι Κότνικ, Λάμπρου, Γεσίλ, Οικονομίδης, Σταυρόπουλος, Βουκελάτος και Πηνιώτης.
ΠΑΣ Γιάννινα: Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Ναδάλες, Σκόνδρας, Μπέριας, Μαυροπάνος, Γαρουφαλιάς, Κοζορώνης, Μανθάτης, Βιδάλ, Μπετρά
Στον πάγκο για τον ΠΑΣ Γιάννινα: Βενετικίδης, Λίλα, Μιχαήλ, Γιάκος, Σολτάνι, Καρανίκας και Ντόλοβατς

Οι συνεντεύξεις τύπου των δύο προπονητών (live streaming)