Δεν μπόρεσε να πάρει το διπλό στη Ρόδο

Σταμάτησε τα νικηφόρα αποτελέσματα του Πανιώνιου ο Κολοσσός σήμερα μέσα στην Ρόδο και τον κέρδισε με 70-62

Ο αγώνας σήμερα μέσα στο γήπεδο του Κολοσσού ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με απανωτά τρίποντα μπήκαν οι Ροδίτες στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να στείλουν την διαφορά υπέρ τους στο +14 (33-19), ενώ στα μισά έφτασαν ακόμη και στο +16 (42-26). Εκεί, ο Πανιώνιος έσφιξε πολύ την άμυνά του και με συνεχόμενα κλεψίματα, βρήκε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, για να κάνει ένα σερί 12-0 και να πλησιάσει στο -4 (42-38), στο 17’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Σχίζας πήρε τους γηπεδούχους στις πλάτες του και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +10 (50-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες «έσφιξαν» πάρα πολύ και από τις δύο ομάδες, αλλά και η αστοχία και έτσι το σκορ δεν ήταν αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κολοσσός κράτησε το υπέρ του 56-46 μέχρι και το 27′. Εκεί, οι παίκτες του Ζιάγκου έκαναν την αντεπίθεσή τους, μειώνοντας σε 56-50, αλλά στο τελευταίο λεπτό, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +11 (61-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μακ Νίλι και στην πρώτη επίθεση του Πανιώνιου μείωσε ακόμα πιο πολύ σε 61-52. Ενώ έδειξε ο Ιστορικός ότι θα κάνει την αντεπίθεση σαν κάποιος να τους έκλεισε τον διακόπτη και μετά από αυτό το καλάθι οι παίκτες του Ζιάγκου εξαφανίστηκαν από το παρκέ της Ρόδου.

Έτσι ο Κολοσσός εκμεταλλεύτηκε αυτό το «κάθισμα» του Πανιώνιου και ανέβασε την διαφορά στους +16 πόντους (68-52) μέχρι το 37′.

Από εκείνο το λεπτό οι παίκτες του Κολοσσού επαναπαύτηκαν με την διαφορά και ο Πανιώνιος έκανε την τελευταία του προσπάθεια στα τελευταία λεπτά να μειώσει το σκορ. Το +6 στα τελευταία λεπτά όμως από τον Ιστορικό δεν έφτανε να καλύψει το τεράστιο άνοιγμα του σκορ +16 και έτσι έχασαν άδικα μέσα στην Ρόδο.

Προχωράμε όμως δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα και έχουμε στραμμένο το βλέμμα στο επόμενο παιχνίδι με τον Προμηθέα και στο τέλος θα γίνει πάντα το ταμείο.