Δεκαοχτώ παλικάρια «άλωσαν» την Λιβαδειά

Σήμερα έπαιξαν σαν Πανιώνιος κατάφεραν και έκαναν την ανατροπή και εξασφάλισαν και μαθηματικά την παραμονή τους στην Super League

Ο Πανιώνιος μπορεί να δέχτηκε το γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα αλλά κατάφερε μετά το εικοστό λεπτό να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και να ισοφαρίσει μέσα στο πρώτο ημίχρονο αλλά και να χάσει πέναλτι για να πάρει το προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιστορικός μπήκε κεφάτος και κατάφερε με τον αρχηγό του με ένα ωραίο δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι να πάρει το προβάδισμα και να τον βρει στο τέλος νικητή μέσα στο στάδιο της Λιβαδειάς με 1-2.

Το ημίχρονο είχε δύο γκολ και ένα χαμένο πέναλτι για τον Πανιώνιο. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά του αγώνα αλλά ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που κατάφερε στην πρώτη του ευκαιρία στην εστία του Μάλερμπ να κάνει το γκολ στο 9′ με τον Στανόγεβιτς να κάνει τη σέντρα από δεξιά και ο Μαρκόφσκι με δυνατή κεφαλιά, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μαλέρμπ κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια και μέχρι το 20′ ο Λεβαδειακός είχε ανεβασμένες τις γραμμές του και απείλησε τον Πανιώνιο σε δύο περιπτώσεις αλλά η αμυντική γραμμή του Πανιώνιου κατάφερε και λειτούργησε καλά.

Ο Πανιώνιος μετά το 20′ ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε και ισοφάρισε το παιχνίδι στο 28′ με τον Μπουμάλ να κάνει την κάθετη πάσα στον Κόρμπο, ο οποίος άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο επερχόμενος Τσιλούλης με άψογο πλασέ από το ύψος της περιοχής, έστειλε στην αριστερή γωνία του Μπάγιτς, την μπάλα κάνοντας το 1-1.

Η συνέχεια ήταν υπέρ του Πανιώνιου όπου όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά στο 43′ κατάφερε και κέρδισε πέναλτι με τον Τσιλούλη, αλλά ο Μπουμάλ που το εκτέλεσε νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, που κράτησε το 1-1 μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος έκανε μια αλλαγή μπαίνοντας ο Σπιριντόνοβιτς στη θέση του Σίντι Αλί.

Ο Ιστορικός ξεκίνησε δυνατά και μόλις στο 52΄είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Κόρμπο που μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Μπάγιτς έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Ο Πανιώνιος μετά από 6 τελικές μέσα σε τέσσερα λεπτά κατάφερε στο 57′ με τον Κόρμπο να πάρει προβάδισμα στο σκορ μετά από σύγχυση στα καρέ του Λεβαδειακού, ο Κόρμπος με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 1-2.

Η συνέχεια ήταν μονόλογος του Πανιώνιου όπου είχε την κατοχή και ευκαιρίες για να πετύχει και τρίτο γκολ. Ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να κάνει τίποτα μέχρι την λήξη του αγώνα και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες για τον υποβιβασμό του.

Η εντεκάδα του Λεβαδειακού: Μπάγιτς, Νίκας, Ανγκουά, Μαρκόφσκι, Καραχάλιος, Στανόγεβιτς, Τσαμπούρης, Σαβαντόγκο, Λιάγκας, Μητρόπουλος, Αντιλέχου.

Στον πάγκο του Λεβαδειακού: Μπαλαούρου, Όμο, Ζησόπουλος, Ρεκβιασβίλι, Χατζηλάμπρος.

Η εντεκάδα του Πανιώνιου: Μαλέρμπ, Μασούρας, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Μανιάτης, Μαξίμοβιτς, Κόρμπος, Σίντι Αλί, Τσιλούλης, Μπουμάλ.

Στον πάγκο του Πανιώνιου: Νίκας, Μίκο, Οικονομίδης, Άρτσε, Ρέντζας, Σπιριντόνοβιτς, Μανθάτης.