Μπράβο Πανιωνάρα 1-0 και οι καρδιές στις …θέσεις τους

Ένας αγχωμένος Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο που κατάφερε και πήρε το τρίποντο σωτηρίας απέναντι στην Ξάνθη με 1-0

Πραγματικά μπορούμε να πούμε ότι μετά το άγχος που είχε ο Πανιώνιος στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπορούσε να βγάλει τελική, έδειξε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης και με 29 βαθμούς και ένα εύκολο πρόγραμμα μπροστά του μπορούμε να πούμε ότι πλέον έχει σώσει την κατηγορία.

Σήμερα όμως για ακόμα μία φορά η διαιτησία του Κομίνη έδωσε ρεσιτάλ και μέσα στο γήπεδο με τις 5 κίτρινες κάρτες που φόρτωσε το Πανιώνιο και με τις αποβολές από τον πάγκο του Πανιώνιου του Ζαμάνη και του Ναλιτζή.

Πάμε να δούμε τι έγινε στο σημερινό παιχνίδι:

Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί ο Πανιώνιος να ξεκίνησε πιο επιθετικά το παιχνίδι αλλά η Ξάνθη έβρισκε τον τρόπο να αμυνθεί απέναντι στις επιθετικές βλέψεις του Πανιώνιου. Ένα ημίχρονο με πολύ λίγες φάσεις και από τις δύο ομάδες.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Πανιώνιος την πρώτη του τελική προσπάθεια με σουτ του Ντουρμισάι που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ζίβκοβιτς την έκανε στο 37′.

Επίσης ο Πανιώνιος στο 22′ και στο 24′ είδε να δέχονται από μια κίτρινη κάρτα τα στόπερ του, Μπανανά και Ντομίνγκεζ. Ενώ και στο 38′ ο Παπαγεωργίου δέχτηκε και αυτός κάρτα από τον Κομίνη.

Έτσι το παιχνίδι μετά από 45′ λεπτά βρήκε και τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0 με ένα αγχωτικό Πανιώνιο που φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο που προσπάθησε να κρατήσει το «μηδέν» στην άμυνα αλλά δεν μπόρεσε να κάνει ευκαιρίες για γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε πιο επιθετικά και μέχρι το 50′ είχε χάσει δύο ευκαιρίες με τον Ντουρμισάι να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ξάνθη είχε και αυτή μεγάλη ευκαιρία στο 51′ να μην μπορεί ο Γέντρισεκ με πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 69′ ο Μανιάτης θα βγει από το παιχνίδι και θα μπει ο Μαξίμοβιτς στην θέση του.

Στο 70′ ο Πανιώνιος μετά από κόρνερ του Μπουμάλ πήρε την μπάλα ο Μαξίμοβιτς έκανε ένα συρτό σουτ όπου κατέληξε, στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς.

Στο 72′ έγινε και η δεύτερη αλλαγή του Πανιώνιου μπαίνοντας ο Καμαρά στην θέση του Τσιλούλη.

Ο Πανιώνιος ανέβασε τις επιθετικές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά και στο 74′ έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν σε σουτ του Κόρμπου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και απόκρουση του Ζίβκοβιτς, δεν μπόρεσε από κοντά ο Μασούρας αφού του έβαλε προβολή η αντίπαλη άμυνα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Το αμέσως επόμενο λεπτό (75′) η αλλαγή του Μάντζιου κατάφερε και έκανε το 1-0, ύστερα από διώξιμο του Ζίβκοβιτς με τα χέρια, ο Μαξίμοβιτς έπιασε συρτό-δυνατό σουτ και η μπάλα πήγε στο δοκάρι και μέσα.

Η Ξάνθη στα τελευταία λεπτά του αγώνα προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης ανεβάζοντας τις γραμμές της. Ο Άκης Μάντζιος έκανε αμέσως αλλαγή βγάζοντας τον Άρσε και βάζοντας έναν αμυντικό τον Σταυρόπουλο.

Ενώ οι κίτρινες του Κομίνη για τον Πανιώνιο δεν είχαν σταματήσει αυτή τη φορά την έδειξε στον Μαξίμοβιτς στο 87′.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος έδειχνε ότι μπορούσε να κρατήσει το σκορ και ο Κομίνης έδωσε άλλα πέντε λεπτά καθυστερήσεων μέχρι να σφυρίξει την λήξη του αγώνα. Στο 93′ ο Κομίνης δεν άφησε παραπονεμένο τον Μαλέρμπ όπου του έδειξε την 5η κίτρινη σε παίκτη του Πανιώνιου. Έτσι και τελείωσε το παιχνίδι με την τελευταία ευκαιρία για τον Πανιώνιο να μην πετυχαίνει το 2-0 με τον Κόρμπο.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μάλερμπ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης, Κόρμπος, Μανιάτης, Άρτσε, Μπουμάλ, Ντουρμισάι

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Νίκας, Οικονομίδης, Σιντί Αλί, Μαξίμοβιτς, Σταυρόπουλος, Καμαρά, Ρέντζας

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος, Αλμεϊδά, Λισγάρας, Καντά, Γεντρισεκ, Μπαξεβανίδης, Μπρίτο, Αμορίμ, Κοβάσεβιτς

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Γκαράβελης, Ντιρέσταμ, Θυμιάνης, Σαρπόνγκ, Φακκής, Μελισσόπουλος, Μελιόπουλος

Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης. Βοηθοί: Ανδρέας Μεϊντάνας, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος 4ος Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος