«Αυτοκτόνησε» στα Γιάννινα ο Πανιώνιος

Ακόμα ένα παιχνίδι που χάνει βαθμό ο Πανιώνιος και δεν μπορεί να πάρει ούτε την ισοπαλία

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε ούτε τον βαθμό να κρατήσει μιας και ισοφάρισε στο 82′ αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό τέσσερις παίκτες του κοίταζαν και μάρκαραν τον Γιάκο με τα μάτια και αυτός άνετα έκανε το πλασέ με το δεξί στην γωνία του Κότνικ. Το τρίτο γκολ που δέχτηκε ο Πανιώνιος είναι «δώρο» του Παπαπέτρου μιας και πέναλτι σε τόσο κοντινή απόσταση δεν δίνεται.

Ο Πανιώνιος είχε τον ρυθμό και τις ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο και έπιασε τον ΠΑΣ υπνωτισμένο αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ τόσο στο 8′ με τον Τσιλούλη όσο και με το φάουλ του Μασούρα στο 28′.

Ο ΠΑΣ ισορρόπησε λίγο το παιχνίδι μετά το 35′ όπου έδειξε ότι μπορεί να γίνει επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος δεν ξεκίνησε καλά και ο ΠΑΣ πήρε τις πρωτοβουλίες και στο 51′ κατάφερε και άνοιξε το σκορ με τον Νικολιά μετά από ωραία πάσα του Αθανασιάδη.

Ο Πανιώνιος έδειξε ότι ήθελε το γκολ και είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει και στο 61′ ο Σπιριντόνοβιτς έκανε δυνατό σουτ όπου η μπάλα βρήκε τον Λίλα και πέρασε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Ντομίνγκεζ έπιασε καλή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι ποδοσφαιριστές «δαιμονίστηκαν» και από τις δύο ομάδες! Και όσα δεν είχαν γίνει στα 70 λεπτά, έγιναν στο φινάλε. Ο Πανιώνιος με εκπληκτική αντεπίθεση και δημιουργία του Μασούρα ισοφαρίζει με τον Ντουρμισάι στο 82′ αλλά ένα λεπτό μετά με την σέντρα ο Ευρυπίδης Γιάκος με γκολ υποψήφιο για κορυφαίο της αγωνιστικής, δίνει εκ νέου προβάδισμα στον ΠΑΣ Γιάννινα κάνοντας το 2-1.

Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη λίγο πριν τη συμπλήρωση 90 λεπτών, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και πάλι του Γιάκου. Μόνο που η απόφαση του Τάσου Παπαπέτρου να στήσει τη μπάλα στα έντεκα μέτρα ήταν λανθασμένη, αφού το χέρι που καταλογίζει στον Σταυρόπουλο ήταν ακούσιο.

Η ενδεκάδα για τον ΠΑΣ Γιάννινα: Μιχαήλ Ν., Αποστολόπουλος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ Α., Μπουκουβάλας, Γιάκος, Λίλα, Νικολιάς, Παμλίδης, Αθανασιάδης και Κρίζμαν.

Στον πάγκο των γηπεδούχων θα καθίσουν οι Βενετικίδης, Ξυδάς, Σιόντης, Σκόνδρας, Μυστακίδης, Τσικάρσκι και Βιντάλ.

Η ενδεκάδα για τον Πανιώνιο: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκεζ, Σταυρόπουλο, Σαραμαντά, Κούρντι, Κόρμπο, Τσιλούλη, Μασούρα, Σπιριντόνοβιτς και Ντουρμισάι.

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα καθίσουν οι Μανοϊλοβιτς, Οικονομίδης, Κότσιτς, Ρέντζας, Άλμπεργκ, Σίντι Άλι και Ταντέο.