ΜΠΑΣΚΕΤ

Απομακρύνεται το όνειρο της παραμονής για τον Πανιώνιο Su Casa

0

Ο Πανιώνιος Su Casa έχασε από το Λαύριο Megabolt με 104-71 και πλέον η υπόθεση παραμονής για τους κυανέρυθρους είναι πολύ δύσκολη.

Σε ένα παιχνίδι ζωής ή θανάτου για τον Πανιώνιο Su Casa που έπρεπε να ήταν ο πρωταγωνιστής μέσα στο γήπεδο του Λαυρίου, η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ δεν μπήκε ποτέ μέσα στο γήπεδο και έχασε εύκολα με διαφορά 33 πόντων.

Πλέον ο Πανιώνιος Su Casa βάζει σοβαρή υποψηφιότητα για τον υποβιβασμό της μετά τις νίκες του ΑΡΗ και της Λάρισας και όχι μόνο δεν του φτάνουν δύο νίκες ακόμα για να σωθεί αλλά και οι ισοβαθμίες δεν τον ευνοούν.

Αντιθέτως η ομάδα του Λαυρίου με κεκτημένη ταχύτητα κατάφερε και πήρε μια άνετη νίκη όπου της δίνει την δυνατότητα να βρίσκεται μέσα στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος της EKO Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε πρώτο πλάνο τον εξαιρετικό Κάιλ Άλμαν (20 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 19:53″), ενώ καλή εμφάνιση έκαναν οι Μαλίκ Ντάιμ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μιχάλης Λούντζης (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Δεν έφτασαν οι Ρίκι ΜακΓκίλ όπου με (19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και Ντέβιν Σούιτνι (18 πόντους, 3 ριμπάουντ) να μπορέσουν να αντισταθούν απέναντι στο Λαύριο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Λαύριο έβαλε τις βάσεις της νίκης και έκανε γρήγορα την διαφορά των δεκατριών πόντων (32-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες δεν είχαν να δείξουν τίποτα αξιόλογο στην αμυντική λειτουργία αλλά το Λαύριο ήταν πιο εύστοχο και αποτελεσματικό στο σκοράρισμα. Έτσι το ημίχρονο το βρήκε μπροστά σταθερά με τους δεκατρείς πόντους (57-44).

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε ποτέ να μπει στο παιχνίδι και το Λαύριο κράτησε τα σουτ εκτός γραμμής αλλά και τις εύκολες επιθέσεις και διατήρησε την διαφορά της νίκης στους δώδεκα πόντους (78-56).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας μιας και το Λαύριο δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά από τον Πανιώνιο Su Casa και να πετύχει μια εύκολη νίκη με διαφορά 33 πόντων και τελικό σκορ 104-71.

Live Basket League: Λαύριο MEGABOLT vs Πανιώνιος Su Casa

Κέρδισε τον Ηλυσιακό στο Χάντμπολ με την μαγκιά του ο Ιστορικός 26-28.