Οι αθλητικές ειδήσεις του 24ωρου

Απόλλων Σμύρνης – Του “έκλεψαν” τον βαθμό της ισοπαλίας

0

Ο Απόλλων Σμύρνης έδωσε σήμερα το δεύτερο επίσημο παιχνίδι του στη Super League απέναντι στον πρωτοπόρο Άρη

Για ακόμα μια αγωνιστική η ομάδα του Απόλλων έδειξε ότι θα μπορέσει φέτος να είναι ανταγωνιστική σε ένα πρωτάθλημα που ως γνωστό είναι πρωτάθλημα για λίγους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στα πρώτα λεπτά του αγώνα λίγο μουδιασμένα και έδωσαν πολλούς χώρους στον Άρη για να έχουν το πλεονέκτημα της αντεπίθεσης. Ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε αυτό και στο 35′ με τον Μπρούνο Γκάμα έκανε το 1-0 από ένα εξαιρετικό πλασέ σε μία φάση όπου η επιθετική τριάδα των «κίτρινων» λειτούργησε στην εντέλεια.

Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν ισορροπήσει την κατάσταση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων καθώς ο Χουχούμης βρέθηκε ανενόχλητος στην πλάτη της άμυνας και σε απόσταση 7-8 μέτρων από την εστία αλλά το τελείωμα της φάσης ήταν απογοητευτικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων δεν έδωσε χώρους στον Άρη και βγήκε στην επίθεση όπου είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει τον αγώνα.

Ο Άρης απεναντίας είχε μια ανούσια κατοχή μπάλας μόνο και μόνο για να καθυστερή τον αγώνα. Στο 70’ ο Απόλλων Σμύρνης βρήκε γκολ με τον Σλίβκα αλλά στο ξεκίνημα της φάσης ο Μουνιέ ήταν “εκτεθειμένος” κατά την απόφαση VAR και διαιτητή και το τέρμα ακυρώθηκε.

Ο Μάντζιος βλέποντας την ομάδα του να είναι επικίνδυνη να φάει το γκολ της ισοφάρισης έβαλε και άλλο αμυντικό στην ενδεκάδα.

Ο Απόλλων συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, καθώς ο Άρης έδειχνε να βρίσκεται σε πανικό. Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 84’ σε πτώση του Μουνιέ στην περιοχή αλλά ο διαιτητής και το VAR αποφάσισαν ότι ο επιθετικός του Απόλλωνα ήταν εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της φάσης.

Αυτά φυσικά μόνο στην Ελλάδα τα βλέπουμε και στην χλιδάτη Super league.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Μπουσέ, Σάκιτς, Ροζ, Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Τζέγκο (57’ Λούκας Σάσα), Ματίγια (93’ Μάνος), Μπερτόγλιο (93’ Μπαγκαλιάνης), Ματέο Γκαρσία (75’ Μαντσίνι), Γκάμα (75’ Κάτσε), Λόπεθ

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης, Χουχούμης (62’ Ντάουντα), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Βιτλής (90’ Ιωαννίδης), Μπαξεβανίδης, Φατιόν (45’ Τσαλμπούρης), Σλίβκα, Μπεντινέλι (90’ Κόλ), Μαρκ Φερνάντεθ (62’ Μουνιέ), Τσιλούλης

Πάνθηρες: “Ξεκινά αύριο το μεγάλο ταξίδι”