Αντί 0-3 στο ημίχρονο έχασε 1-0 στο τέλος

0

Αν δεν βάζεις γκολ το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δεχτείς από στημένη φάση και εκεί που δεν το περιμένεις

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε σήμερα στο στάδιο της Λαμίας. Ο Πανιώνιος αντί να είναι 0-3 στο πρώτο ημίχρονο δέχτηκε ένα ωραίο γκολ από στημένη φάση από την Λαμία και ηττήθηκε με 1-0.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 7′ ο Σπιριντόνοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας, βγήκε τετ-α-τετ και έκανε το πλασέ πάνω από τον Παπαδόπουλο αλλά ο Αναστασιάδης έδιωξε με υπερένταση πριν η μπάλα περάσει την γραμμή.

Στη συνέχεια η ομάδα του ιστορικού πίεζε και δεν άφηνε την Λαμία να πάρει ούτε μια πρωτοβουλία έτσι στο 12′ πολύ ωραία κομπίνα, με τον Μασούντ να βγάζει τον Γεσίλ απέναντι από τον Παπαδόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων βγήκε ταχύτατα και δεν του επέτρεψε να σκοράρει.

Ο Πανιώνιος είχε τις περισσότερες τελικές στο πρώτο ημίχρονο ενώ η Λαμία δεν είχε ούτε μία και στο 21′ ο Κόρμπος άνοιξε μέσα στην περιοχή για τον Γεσίλ, αυτός έκανε το σουτ από θέση μέσα και δεξιά αλλά ο Παπαδόπουλος του είπε ξανά «όχι».

Στο 28′ ο Βλάχος έκοψε την μπάλα στα όρια της περιοχής, ο Γεσίλ έγινε κάτοχός της και έκανε το σουτ αλλά ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε για ακόμη μια φορά.

Το σκορ έπρεπε να είναι ήδη 0-3 αλλά ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να βρει δίχτυα, μια η ατυχία και ο Παπαδόπουλος του έχουν στερήσει αυτή τη χαρά.

Έτσι και έληξε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία πήρε πιο πολλές πρωτοβουλίες και βγήκε στην αντεπίθεση αλλά ο Πανιώνιος συνέχιζε τις ευκαιρίες έτσι στο 52′ ο Σπιριντόνοβιτς έδωσε στον Βλάχο, το σουτ του οποίου λίγο μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Στα αμέσως επόμενα λεπτά η Λαμία είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα έτσι στο 54′ ο Πίτι εκτέλεσε το φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι με τον Μπλάζιτς να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Κότνικ να διώχνει με τα πόδια.

Η Λαμία σε αυτό το δεκάλεπτο ανέβασε ρυθμούς και στο 61′ ο Αναστασιάδης έστρωσε στον Παντελιάδη, αυτός έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά ήταν αδύναμο και ο Κότνικ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.

Ο Πανιώνιος μετά το 70′ πήρε πάλι την πρωτοβουλία στην επίθεση και στο 72′ ο Βλάχος με φοβερή μπαλιά έβγαλε τετ-α-τετ τον Μασούρα, αυτός νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο και στη συνέχεια το μονοκόμματο σουτ του Σπιριντόνοβιτς μέσα από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ.

Αλλά ο νόμος του ποδοσφαίρου τιμωρεί και αν δεν βάζεις γκολ θα δεχτείς έτσι στο 78′ μετά από κόρνερ της Λαμίας ο Μπανανά με κεφαλιά έδιωξε την μπάλα έξω από την περιοχή, με τον Μπλάζιτς να πιάνει ένα ΑΠΙΘΑΝΟ σουτ και να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κότνικ, που έμεινε… άγαλμα! Απίστευτο τέρμα από τον Μπλάζιτς, φωτοβολίδα!

Ο Πανιώνιος πήγε να δείξει αντίδραση και να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό και μετά από αψιμαχία του Βασιλαντονόπουλου και του Γκιοατά όπου δέχτηκαν και οι δύο από μία κίτρινη κάρτα ο τελευταίος έφυγε με δύο κίτρινες (κόκκινη) και άφησε τον Πανιώνιο με δέκα παίκτες.

Πλέον ο Πανιώνιος δεν είχε τον χρόνο για την αντίδραση και με τις καθυστερήσεις που έκαναν οι γηπεδούχοι με συνδυασμό των τριών λεπτών καθυστερήσεων που έδωσε ο τέταρτος δεν έγινε τίποτε έως το τέλος του αγώνα.

Ο Πανιώνιος έχασε έναν αγώνα που έδειχνε από το πρώτο ημίχρονο ότι το είχε, αλλά η τύχη και ο Παπαδόπουλος δεν τον άφησαν να πάρει αυτή τη νίκη και να φύγει από το στάδιο της Λαμίας με την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της super league.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαββίδης, Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ, Λαμπρού, Γεσίλ.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Αστράς, Κάργας, Μασούρας, Σιώπης, Παπαγεωργίου, Πινιώτης, Γλυνός.

Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα, Πίτι, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον.

Στον πάγκο βρίσκονται οι Μελισσας, Μπουλούλης, Κουκόλης, Αναστασόπουλος, Καραγιάννης, Φράγκος, Βουό.

Διαιτητής είναι ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Ιορδάνη Απτοσογλου (Αθήνας), Κωνσταντίνο Κωστάντιο (Εύβοιας) και τέταρτοςείναι ο Νικόλαος Πουλημάς (Κέρκυρας).