Άνετη νίκη του Ιστορικού επί του Παναιτωλικού με 3-0

Βόλεϊ Ανδρών Α2 Πανιώνιος – Καλαμάτα 80 (Live Streaming)
3 Νοεμβρίου 2018
Τα επίσημα στιγμιότυπα του Πανιώνιος – Παναιτωλικός 3-0 (Video)

Ο Πανιώνιος σήμερα πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στη Νέα Σμύρνη κερδίζοντας τον Παναιτωλικό για την 9η αγωνιστική της Super League με 3-0

Καιρό είχαν να δουν οι φίλοι και οπαδοί την ομάδα του Πανιώνιου να κερδίζει τόσο εύκολα από το ημίχρονο μέσα στην Νέα Σμύρνη με 3-0.

Τόσο η επίθεση όσο και η άμυνα έδειξαν πολλά κέφια σήμερα και εξουδετέρωσαν τον Παναιτωλικό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η επιθετική γραμμή του Πανιώνιου συνεργάστηκε άψογα με την μεσαία γραμμή και έπαιρναν μπαλιές τόσο στα άκρα αλλά και κάθετες και αδικεί το αποτέλεσμα τον Ιστορικό μιας και μπορούσε άνετα να ήταν και 4-0.

Δεν είναι το σκορ αλλά ότι ο Πανιώνιος από τα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα έδειξε τις προθέσεις του απέναντι στην ομάδα του Αγρινίου και μόλις στο 2′ λεπτό ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σπιριντόνοβιτς, ο Κυριακίδης βγήκε για να καθαρίσει τη φάση, αλλά βρήκε ελάχιστα την μπάλα, αυτή έμεινε «ζωντανή» μέσα στην περιοχή και ο Μασούρας άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ κάνοντας το 1-0.

Η ομάδα του Ανιγκό έδειξε μετά το γκολ πως δεν θα αφήσει τον Παναιτωλικό να χτυπήσει το παιχνίδι και να προσπαθήσει να ισοφαρίσει. Μετά από τρία λεπτά ακριβώς στο 5′ ο Ιστορικός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Μασούρας εκτέλεσε πλάγιο από τα δεξιά, ο Οικονομίδης υποδέχτηκε την μπάλα και έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής και λόγω της κακής αντίδρασης του Μαρινάκη ο Κόρμπος είχε την ευκαιρία να σκοράρει από κοντά κάνοντας το 2-0.

Ο Πανιώνιος δεν επαναπαύτηκε στο αποτέλεσμα και όποτε έβγαινε στις αντεπιθέσεις η επιθετική του γραμμή έβγαζε φωτιές.

Στο 27′ ο Πανιώνιος θα βρει και τρίτη φορά δίχτυα όταν σε σουτ του Οικονομίδη εκτός περιοχής, έδιωξε ασταθώς ο Κυριακίδης και ο Ντουρμισάι εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι κόλλησε η άμυνα των φιλοξενούμενων και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα ήρθε και η λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ξεκίνησε πάλι δυνατά και προσπάθησε πολλές φορές να κάνει το 4-0 όπως στο 72′ όταν ο Σπιριντόνοβιτς βγήκε πολύ γρήγορα στην αντεπίθεση, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητά του και την τεχνική του, αλλά ήταν άστοχο το πλασέ του όπου πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Κυριακίδη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό 73′ ο Κόρμπος με τον Λουσέρο σηκώθηκαν και διεκδίκησαν την μπάλα με το κεφάλι όπου συγκρούστηκαν και χτύπησε σοβαρά ο αρχηγός του Πανιώνιου Παναγιώτης Κόρμπος που αποχώρησε με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο. Μετά τον παρέλαβε το ασθενοφόρο του αγώνα όπου με υπόδειξη του ιατρού του Πανιώνιου κύριου Δάρα τον πήγε για εξετάσεις στο Ιατρικό του Παλαιού Φαλήρου.

Στη θέση του Κόρμπου μπήκε ως αλλαγή ο Άλμπεργκ.

Το παιχνίδι δεν είχε άλλη εναλλαγή στο σκορ και έτσι ο Πανιώνιος επικράτησε άνετα του Παναιτωλικού με 3-0.

Πανιώνιος (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Μπανανά, Κούρντι, Κεϊτά, Κότσιτς, Κόρμπος, Οικονομίδης, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς, Ντομίνγκες, Ντουρμισάι.

Στον πάγκο των κυανέρυθρων: Μαλέρμπ, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Καμαρά, Πίρις, Τσιλούλης, Άλμπεργκ.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Ρότσα, Μάζουρεκ, Άργκους, Λιάβας, Μαρινάκης, Μαλής, Λουσέρο, Ντίας, Μπαρμπόσα, Μανά.

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Γιαννακόπουλος, Βασιλούδης, Αγρόδημος, Τσιγγάρας, Τσοκάνης, Χαντάκιας, Βακράκος.

Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας. Βοηθοί: Κωνσταντίνος Νικολαϊδης, Παναγιώτης Κωνσταντόπουλος. 4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης