Ανάσα νίκης για τον Πανιώνιο 1-0 τον Ατρόμητο

0

Ο Πανιώνιος κατάφερε και πήρε μια βαθιά ανάσα σήμερα απέναντι στον Ατρόμητο με 1-0 και έφτασε στους 9 βαθμούς.

Ο Πανιώνιος πολύ καλύτερος από τον Ατρόμητο από το πρώτο λεπτό του αγώνα μέχρι και το τέλος πήρε μια καθαρή νίκη με 1-0 με γκολ κεφαλιά του Σταυρόπουλου.

Η ομάδα του Νίκι Παπαβασιλείου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι από το πρώτο λεπτό του αγώνα και μόλις στο 4′ μια κεφαλιά του Εμμανουηλίδη μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μέγιερε έπεσε εντυπωσιακά στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Πανιώνιος εκμεταλλευόμενος την απουσία του Ρισβάνη και του Γούτα είχε ψηλά τις γραμμές του και πίεζε σε όλο το γήπεδο. Η κατοχή ήταν υπέρ του και στο 13′ ο Κιάκος σε θέση βολής από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις κόρνερ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος είχε ακόμα δύο ευκαιρίες μια στο 41′ με τον Οικονομίδη και μια πιο μεγάλη ευκαιρία στο 43′ με τον Εμμανουηλίδη όπου έκανε ότι ήθελε από τα δεξιά αλλά τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του Ατρόμητου πέταξαν την μπάλα κόρνερ.

Ο Πανιώνιος σε όλο το παιχνίδι έδειξε ότι ήθελε με όλες του τις δυνάμεις την νίκη όπου αυτή η νίκη ήρθε με κεφαλιά του Σταυρόπουλου στο 76′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ξεκίνησε όπως στο πρώτο και ήθελε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ. Η πρώτη τελική του Ατρόμητου ήταν στο 53ο λεπτό ένα τραγικό άστοχο σουτ του Ενσικουλού με τον Σάββα Παντελίδη να προσπαθεί με αλλαγές νωρίς να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του.

Στο 61′ ο Πανιώνιος πέτυχε γκολ με τον Ρέντζα αλλά ο διαιτητής αποφάσισε μετά από 6′ λεπτά να ακυρώσει το γκολ ως οφσάιντ.

Το γκολ που δεν ήρθε στο 61′ ο Πανιώνιος το πέτυχε στο 76′ μετά το λάθος του Μανούσου, που εκμεταλλεύτηκε ο Σταυρόπουλος και μόνος του μετά από πάσα κεφαλιά του Μανούσου έκανε το 1-0.

Ο Πανιώνιος μετά το γκολ δεν έκατσε πίσω κράτησε τις γραμμές του και με κατοχή της μπάλας κατάφερε και πήρε την πολυπόθητη νίκη επί του Ατρόμητου.

Πανιώνιος: Κότνικ, Ρέντζας (88′ Παπαγεωργίου), Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Λυμπεράκης (88′ Σαραμαντάς), Κόρμπος, Κιάκος, Εμμανουηλίδης (90′ +7′ Δούμτσιος), Οικονομίδης, Παπανικολάου, Αραμπούλι

Ατρόμητος: Μέγιερι, Γκάλο, Καχιλα, Στρούγγης, Ταλόσα (46′ Κατράνης), Χαρίσης, Μπουσουλάτζιτς, Μανούσος, Ούμπιδες (58′ Ανδρούτσος), Ενσικουλού (72′ Γιακουμάκης), Βέλλιος