ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΠροτεινόμενα

Ακόμα δύο βαθμοί στο πηγάδι για τον Πανιώνιο

0

Ο Πανιώνιος και ο ΠΑΟ Ρούφ μοιράστηκαν τους βαθμούς και τα γκολ σε ένα παιχνίδι όπου ο Πανιώνιος την πρώτη του ευκαιρία για γκολ την έκανε στο 71ο λεπτό του αγώνα

Στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής του 7ου ομίλου ο Πανιώνιος υποδέχτηκε τον ΠΑΟ Ρουφ όπου σε ένα παιχνίδι πολύ σκληρό και πιο πολύ κέντρου ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να φύγει νικητής και να περάσει μόνος δεύτερος στην βαθμολογία πίσω από τον Άγιο Νικόλαο.

Ο Πανιώνιος πέταξε ακόμα δύο βαθμούς σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα που δεν του χαρίζεται τίποτα. Πλέον ο Ιστορικός με 11 βαθμούς και 13 του ΠΑΟ Ρουφ και 16 του πρωτοπόρου Αγίου Νικολάου θέλει πολύ δουλειά για να καλύψει την διαφορά.

Ο Πανιώνιος είδε πολύ γρήγορα τους αντιπάλους να σκοράρουν στο 18’ όταν ο Βαγγέλης Μάντζιος ευστόχησε σε πέναλτι όταν η μπάλα βρήκε το χέρι του Ζούλια μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου.

Πριν το πέναλτι όμως υπήρχε καθαρό φάουλ του Ρουφ σε παίκτη του Πανιωνίου αλλά ο διαιτητής Ζαχαρόπουλος «έκλεισε» τα μάτια…

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να βγει στην αντεπίθεση αλλά Σταμάτης και Γροντής ήταν καλά κλεισμένοι από τους παίκτες του Ρουφ και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάση κάτω από το κέντρο του γηπέδου, έτσι έφταναν μέχρι και την περιοχή του Πανιωνίου για να πάρουν μπάλα.

Πριν το γκολ πέναλτι του Μάντζιου ο ΠΑΟ Ρουφ είχε κλασική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν ο Χατζηλάμπρου σε τετ α τετ με τον Κραβαρίτη ο τελευταίος με ωραία επέμβαση έσωσε την εστία του.

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να κάνει καμία φάση μέχρι και το 71ο λεπτό. Στο 71’ ο Δρίτσας είχε την πρώτη φάση του αγώνα όταν σε δυνατό σουτ ο Παχατούρας έσωσε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Το γκολ του Πανιωνίου ήρθε τέσσερα λεπτά μετά στο 75’ όταν ο Κοντοές έξω από την περιοχή των αντιπάλων έστρωσε την μπάλα και με ωραίο δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Παχατούρα κάνοντας το 1-1.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Πανιώνιος είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Στο 81ο λεπτό ο Λιούμης έκανε πλασέ μέσα στην μικρή περιοχή αλλά ο Οικονομόπουλος την τελευταία στιγμή έσωσε στην γραμμή του τέρματος το 2-1. Να σημειώσουμε εδώ πως οι παίκτες του Πανιωνίου διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή πως η μπάλα είχε περάσει την γραμμή του τέρματος.

Ο ΠΑΟ Ρουφ στο 87ο λεπτό έμεινε με 10 παίκτες όταν ο εριστικός Αλεξίου είδε την κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) από τον διαιτητή.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σταυρακόπουλος): Κραβαρίτης, Λάμψιας (46′ Διονέλλης), Ξύγκορος (60′ Αργυρίου), Ζούλιας, Κοντοές, Μπρέγκου, Νταλακούρας (46′ Λιούμης), Δρίτσας, Σταμάτης, Γροντής, Μούντριχας.

ΠΑΟ ΡΟΥΦ
 (Σταυριανός): Παχατούρας, Βενάρδος, Χατζηλάμπρος, Οικονομόπουλος, Γκιοατά, Αλεξίου, Νατσιόπουλος, Μπουντόπουλος, Μάντζιος, Καλλέργης, Σαχσανίδης.

Basketball Β΄Εθνική – Πανιώνιος vs ΑΡΗΣ Νίκαιας (Live)

Ο Πανιώνιος είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στο Άρη Νίκαιας με 89-60