ΑΕΚ – Πανιώνιος για την 3η αγωνιστική 4-0

0

Σήμερα δεν του βγήκε του Ανιγκό η αμυντική διάταξη που διάλεξε να εφαρμόσει και στο δεύτερο ημίχρονο η επιθετική ΑΕΚ νίκησε με 4-0 τον Πανιώνιο

Το πρωτάθλημα δεν έχει τελειώσει ποτέ από την 3η αγωνιστική και κανείς δεν έχει βγει ποτέ πρωταθλητής αλλά ούτε έχει πέσει κατηγορία. Απλά κρατάμε τα λάθη μας και το δύσκολο πρόγραμμα που έχουμε από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος και κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια. Να σημειώσουμε την πολύ κακή φιλοξενία των γηπεδούχων, διοίκησης και οπαδών με υβριστικά πανό.

Το σημειώνουμε αυτό για να ξέρουμε πως θα υποδεχτούμε την “Ντροπή της προσφυγιάς” στον δεύτερο γύρο κύριοι….

Ο Πανιώνιος σήμερα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι αμυντικά μεν χωρίς καθαρόαιμο σέντερ φορ δε, στοχεύοντας το μηδέν στην άμυνα αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου μετά από ένα κόρνερ ο Πόνσε που σε όλο το παιχνίδι δεν υπήρχε έβαλε το πόδι του και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Να σημειώσουμε ότι ο Δημητριάδης στην λήξη του ημιχρόνου ήταν πολύ εριστικός προς τον διαιτητή του αγώνα και αναρωτιόμαστε πως επιτρέπουν κάτι τέτοιους τύπους να υπάρχουν ακόμα?

Η ντροπή της προσφυγιάς για ακόμα μια φορά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ανέβασαν ένα πανό όπου “έβριζαν” τον Πανιώνιο. Οι παίκτες του Πανιώνιου κάθισαν στην πλάγια γραμμή του γηπέδου και δεν έμπαιναν στο γήπεδο διαμαρτυρόμενοι για αυτό το πανό. Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς να κατέβει το πανό ποτέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ βγήκε μπροστά για να πετύχει και το δεύτερο γκολ και το κατάφερε στο 58′ μετά από σέντρα του Μπακάκη, με το κεφάλι ο Μάνταλος κατεβάζει στον Μπακασέτα και αυτός αφού έφερε την μπάλα στο αριστερό, με δυνατό σουτ βρήκε δίχτυα.

Ο Πανιώνιος έκανε προσπάθεια για να βγει μπροστά και ο Ανιγκό γρήγορα ξεκίνησε τις αλλαγές βάζοντας στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου τον Πιρίς βγάζοντας τον Κεϊτά.

Ενώ στο 53′ πέρασε μέσα τον Ντουρμισάι βγάζοντας τον Οικονομίδη για να δώσει πιο επιθετικό σχηματισμό στην ομάδα μιας και μέχρι τότε δεν είχε καθαρόαιμο επιθετικό φορ.

Ενώ στο 64′ ο Γάλλος τεχνικός έκανε και την τελευταία του αλλαγή βγάζοντας τον Καμαρά και βάζοντας τον Τσιλούλη.

Στο 81′ η ΑΕΚ έκανε αλλαγή βγάζοντας τον Μάνταλο και έβαλε τον Κλωναρίδη όπου κατάφερε και πέτυχε δύο γκολ. Το ένα το έβαλε στο 84′ όταν σε εξαιρετική ενέργεια του επιθετικού της ΑΕΚ, άφησε άγαλμα τον Ντομίνγκες που ήταν στην πλάτη του και με δεξί σουτ νίκησε τον Μανοΐλοβιτς.

Ενώ το δεύτερο για τον Κλωναρίδη ήρθε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα στο 92′ όπου μετά από ασίστ του Λιβάγια έκανε ένα πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το τελικό 4-0.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης, 4-4-1-1): Μπάρκας – Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρινσκι, Λόπες – Σιμόες, Άλεφ, Μπακασέτας, Μάνταλος – Λιβάγια – Πόνσε

Πάγκος: Τσιντώτας, Τσόσιτς, Χουλτ, Μοράν, Γιαννιώτας, Κλωναρίδης, Γιακουμάκης

Πανιωνίος: Μανοΐλοβιτς, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κούρντι, Κεϊτά, Κόρμπος, Οικονομίδης, Καμαρά, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας

Πάγκος: Κότνικ, Σταυρόπουλος, Τσιλούλης, Μανθάτης, Ντουρμισάι, Πίρις, Σαραμαντάς

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου Α’ βοηθός: Ανδρέας Φωτόπουλος Β’ βοηθός: Μιχαήλ Καρσιώτης 4ος: Γεώργιος Τζοβάρας

Πάνθηρες: “Η μαζική συμμετοχή δυναμώνει τον σύλλογο, μπράβο σε όλους”

Ροντρίγκεζ: “Το πρώτο γκολ αποσυντόνισε την ομάδα”