Α1 Πόλο Ανδρών: Πανιώνιος – Ν.Ο Χίου 5-6

Με πολλές απουσίες σήμερα η ομάδα του Πανιώνιου στο πόλο των ανδρών έχασε από το Ν.Ο Χίου με 5-6 και δεν κατάφερε να πλησιάσει την τετράδα της βαθμολογίας.

Ο Ν.Ο Χίου ήρθε στο κλειστό δημοτικό κολυμβητήριο της Αρτάκης ως αουτσάιντερ και κατάφερε να πάρει μια χρυσή νίκη επί του Πανιώνιου και να φτάσει τους 6 βαθμούς στην βαθμολογία της Α1 του πόλο των ανδρών.

Ο Πανιώνιος με σημαντικές απουσίες όπως αυτές του τιμωρημένου Βέκκου και Καρακάση που του κόστισαν μέσα στην πισίνα του Αρτάκης.

Η ομάδα της Χίου έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και με ένα 0-4 έφτασε μέχρι και τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Ο Πανιώνιος το μόνο που κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο ήταν να μειώσει σε 1-4 και να πάει με διαφορά τριών γκολ στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά και κατάφερε στο τρίτο οκτάλεπτο να βγάλει δύο γρήγορα γκολ με Γιαννόπουλο και Μπουζαλά και να πάει το σκορ στο 3-4.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά και κατάφερε σε 59” να βάλει το γκολ της ισοφάρισης με τον Δήμου από το 3. Η ομάδα της Χίου όμως κατάφερε και πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Μόκκα κάνοντας το 4-5, 5:44 πριν την λήξη του αγώνα.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου αν και δεν είχε τις δυνάμεις λόγω τον απουσιών κατάφερε και έφτασε στην ισοφάριση γρήγορα και με τον Γιαννόπουλο να κάνει το 5-5 20” μετά το γκολ της Χίου.

Όμως οι νησιώτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και 2:03 πριν τη λήξη του αγώνα έκαναν το 5-6 με τον Μιμίδι όπου από το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο τερματοφύλακας της Χίου έσωσε την ομάδα του από την ισοφάριση όταν έκανε μεγάλη απόκρουση από σουτ του Πανιώνιου.

Πανιώνιος – ΝΟ Χίου Astra Airlines 5-6 (0-2, 1-2, 2-0, 2-2)

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ, Δημακόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Παττακός, Αλεξίου, Γαβαλάς Σπ., Νταλάπας, Δήμου Δ. 2, Σταθάς, Δούκας, Μπουζαλάς 1

ΝΟ Χίου Astra Airlines (Γιώργος Ντόσκας): Μιμίδης Στ. 1, Μιμίδης Μ. 1, Μπερτόλης, Παππάς Κ. 2, Κουλιεράκης, Κανδιόγλου, Μόκκας 1, Κουρλιάφτης, Ντούλος, Καρακούρος Ι., Καρακούρος Μ., Γκίλλας 1