ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΠροτεινόμενα

50 χρόνια από την κατάκτηση του Βαλκανικού Κυπέλλου από τον Ιστορικό

0

Η πρώτη διεθνής επιτυχία της μεγάλης ομάδας του Τζο Μάλετ που έφτασε τον Ιστορικό να κατακτά το Βαλκανικό κύπελλο, να την αναγκάζουν να τερματίσει στην δεύτερη θέση του ελληνικού πρωταθλήματος το 1970 και να μην την αφήνουν να πάρει εκείνο το τόσο άξιο πρωτάθλημα επειδή κάποιοι τότε δεν ήθελαν τον Πανιώνιο να «μεγαλώσει» απότομα

Η περίοδος 1970-1972 ήταν για όλο τον φίλαθλο κόσμο του Πανιωνίου οι χρονιές που τα είχαν όλα, Βαλκανικό κύπελο, τρελή πορεία της ομάδας στο πρωτάθλημα κατακτώντας την δεύτερη θέση πίσω από την ΑΕΚ και μπροστά από τον φιναλίστ του κυπέλλου πρωταθλητριών Παναθηναϊκό και ένα χρόνο μετά τον αποκλεισμό της μεγάλης Ατλέτικο Μαδρίτης. Την ίδια σεζόν ένας μεγάλος παίκτης του ιστορικού κατακτούσε το χάλκινο παπούτσι στους πρώτους σκόρερ της Ευρώπης ο Γιώργος Δέδες με 28 γκολ.

Ο Πανιώνιος στο Βαλκανικό κύπελλο ήταν πρώτος στον όμιλο του και στον μεγάλο τελικό με την Αλβανική Μπέσα Καβαγιέ όπου είχε πάρει και αυτή την πρώτη θέση στον άλλο όμιλο θα έπαιζαν δύο παιχνίδια για την κατάκτηση του κυπέλλου.

Ο πρώτος αγώνας έγινε στη Νέα Σμύρνη παρουσία 16.000 φιλάθλων ο Πανιώνιος επικράτησε με 2-1. Σκόρερ ήταν ο Σαγκορίδης με δύο τέρματα στο 3ο λεπτό και στο 78ο με πέναλτι όπου έδωσε τη νίκη στον Ιστορικό.

Στον δεύτερο αγώνα ο Ιστορικός πήρε την χρυσή ισοπαλία μέσα στην Αλβανία με σκόρερ το χρυσό γκολ του Δέδε στο 43ο λεπτό. Χαρακτηριστικά έγραφε ο τότε τύπος της εποχής για αυτό τον αγώνα.

«Θαυμάσιος ο Πανιώνιος πέτυχε χθες εδώ μια διεθνή επιτυχία. Απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την αλβανική Μπέσα, στον τελικό αγώνα του Βαλκανικού κυπέλλου. Η ελληνική ομάδα, που στον πρώτο αγώνα είχε νικήσει με 2-1, κατέκτησε το Κύπελλο Βαλκανιών. Το σκόρ άνοιξε στο 43ο λεπτό ο Δέδες. Από τη σέντρα, πήρε την μπάλα, προχώρησε ταχύτατα και με δυνατό σουτ παραβίασε την εστία της Μπέσα. Οι Αλβανοί ισοφάρισαν στο 48ο λεπτό με σουτ του Τούλα».

Αυτή ήταν και η εντεκάδα του Πανιωνίου που κατέκτησε το Βαλκανικό κύπελλο παίκτες που άφησαν ιστορία στο ελληνικό πρωτάθλημα και τους τιμούμε και τους θυμόμαστε μέχρι και σήμερα

Πανιώνιος (προπονητής Τζο Μάλετ): Απόστολος Φίλης, Γιώργος Σκρέκης, Τόλης Τσιρογιάννης, Γιάννης Κυριαζής, Βίκτωρας Θεοφιλόπουλος, Στάθης Χάιτας, Βασίλης Μωραϊτέλης, Θανάσης Ιντζόγλου, Γιώργος Δέδες, Πάρις Σαγκορίδης, Θωμάς Μαύρος

Ο Μπασκετικός Πανιώνιος «αγκαλιάζει» την Ενωμένη Κίνηση Γονέων ΑΜΕΑ Νέας Σμύρνης

Πάνθηρες: “Γεμίζουμε τα γήπεδα με παιχνίδια για τα παιδιά”