ΜΠΑΣΚΕΤ

47ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων – Πανιώνιος vs Παναθηναϊκός 56-61

0

Στο 47ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον τίτλο του Πρωταθλητή σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με τον Πανιώνιο με 56-61

Ο Πανιώνιος με τον Παναθηναϊκό έδειξαν από την αρχή του αγώνα ότι το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι και αυτό αποδείχτηκε περίτρανα σε όλα τα δεκάλεπτα του αγώνα όπου η διαφορά δεν ξεπέρασε τους 6 πόντους.

Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Παναθηναϊκού και να πάρει αυτό το πρωτάθλημα μπάσκετ στους Παίδες αλλά αφήνει πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι όπως αναμενόταν. Καμία ομάδα δεν μπόρσε να ξεφύγει από τη σκιά της άλλης μέχρι και το τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα. Οι «πράσινοι» σε ένα καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα διάστημα έφτασαν στο +6 (53-59, 36’40’’) με τους Δήμου και Αβδάλα. Ο Πανιώνιος μείωσε με τους Γεωργόπουλο και Γεωργίου (56-59, 39’20’’), αλλά ο Καρακώστας σφράγισε τη νίκη για τον Παναθηναϊκό από τη γραμμή για το τελικό 56-61.

Διαιτητές: Κορομηλάς Ηλ.-Μηλαπίδης

Δεκάλεπτα: 15-18, 31-29, 48-48, 56-61

Πανιώνιος (Μελέτης): Παζιωτόπουλος, Ζουγανέλης, Μαράντης 3, Κοπακάκης 12, Γεωργόπουλος 5, Ανδρακάκος 2, Βασιλειάδης 3, Μπαρλιάς 2. Μπελιμέζης 13, Γεωργίους 15

Παναθηναϊκός (Ραχωβίτσας): Δήμου 23, Καρακώστας 8, Αβδάλας 16 (10ρ.), Ντολγκάν, Μπάλα-Καγιού, Κουτσονικόλας, Παπαδημητρίου 5, Ματσίρας 5, Ζουγανέλης 4

Ο Πανιώνιος κατακτά την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα Παίδων και ο ΠΑΟΚ την τρίτη θέση.