1-1 στο «παγοδρόμιο» των «Ζωσιμάδων» ο Πανιώνιος (Vid)

Ο Πανιώνιος έφυγε με σκορ υπέρ του για τον επαναληπτικό αγώνα της Νέας Σμύρνης και πλέον όλα παίζονται εκεί για την συνέχεια στο Κύπελλο Ελλάδος

Με τελείως αλλαγμένη ομάδα ο Πανιώνιος ξεκίνησε την καινούρια χρονιά όπου οι παίκτες του Μάντζιου κατάφεραν και πήραν χρυσή ισοπαλία πρόκρισης μέσα σε ένα παγοδρόμιο που ήταν το γήπεδο στους «Ζωσιμάδες».

Ο Πανιώνιος κατάφερε και στάθηκε όρθιος σε ένα τοπίο όπου ήταν χιονισμένο με χαμηλές θερμοκρασίες και πολύ άσχημο αγωνιστικό χώρο.

Στο πρώτο ημίχρονο κρίθηκαν όλα σε αυτό το παιχνίδι και μόλις στο 12′ ο Κούρντι έχασε μια ευκαιρία τετ-α-τετ απέναντι από τον Βελλίδη δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ένα λεπτό μετά μάλιστα, ο ΠΑΣ απάντησε, παίρνοντας αυτός το προβάδισμα, όταν ο Λίλα τροφοδότησε τον Κρίζμαν και αυτός με πλασέ προ κενής εστίας έκανε το 1-0.

Στο 24′ ωστόσο ο Πανιώνιος κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Μπουκουβάλας ανέτρεψε τον Τσιλούλη, με τους «κυανέρυθρους» να κερδίζουν πέναλτι και τον Ντουρμισάι να σημαδεύει γωνία για το 1-1.

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου αλλά όπως εξελίχθηκε ο αγώνας αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που δίνει το προβάδισμα στον Πανιώνιο αλλά άμα δεν το κοιτάξει σοβαρά θα έχει μεγάλη δυσκολία απέναντι στον ΠΑΣ μέσα στην Νέα Σμύρνη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Νικολιάς (65′ Νάουμετς), Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Αποστολόπουλος, Γιάκος, Παμλίδης (77′ Ξύδας), Μπουκουβάλας, Κριζμάν, Αθανασιάδης

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Μανοΐλοβιτς, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Κούρντι, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Σίντι Αλί, Οικονομίδης (78′ Μακρύλλος), Τσιλούλης (88′ Μίκο), Ντουρμισάι