Με την ψυχή στο στόμα 1-0 την Κέρκυρα ο Ιστορικός (Video)

Ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας της Κέρκυρας με 1-0 με ωραίο γκολ του Τασουλή στο 64′.

Μετά απο ένα πρώτο ημίχρονο που ο Πανιώνιος δεν βλεπόταν και με λίγες φάσεις στην περιοχή της Κέρκυρας που είχε ταμπουρωθεί πίσω με 9 παίχτες ο Πανιώνιος κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο και με την απόδοσή του να είναι μεγαλύτερη και πιο επιθετική να βάλει ένα γκολ στο 64′ με ωραίο βολέ του Τασουλή και να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στα πρώτα 12 λεπτά το παιχνίδι παιζόταν με πάσες και προσπαθούσε η μία ομάδα να αναγνωρίσει το παιχνίδι της άλλης.

Στο 13′ έχασε ο ιστορικός διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Βλάχο και τον Καρίμ.

Στο 18′ ο Τουράμ με εξαιρετική ενέργεια έκανε διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα βγήκε έξω.

Στο 19′ μέσα στην μεγάλη περιοχή δεν μπορούσε να βγει η μπάλα έξω και η Κέρκυρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει με τον Γιαννιώτη να είναι ο φύλακας άγγελος της εστίας του και να γλιτώνει το αυτογκόλ του Βλάχου.

Στο 27′ ο Κοντός σήκωσε το πόδι μπροστά στον Φούντα και η εξέδρα πήρε φωτιά με φωνές στον διαιτητή που δεν έδωσε το πέναλτι και έδωσε έμμεσο, στην εκτέλεση του έμμεσου ο Μπέν βρήκε τα σώματα των αντιπάλων επειδή και οι 11 παίχτες της Κέρκυρας ήταν επάνω στη γραμμή της εστίας.

Στο 36′ ο Καρίμ ξέφυγε ωραία από τον αντίπαλο του, έβγαλε και μία ωραία μπαλιά για τον Μασούντ, όμως ο αυτός δεν πρόλαβε να στοπάρει την μπάλα και να απειλήσει τον Γκουτζαβασίλη.

Έτσι πήγαμε με 0-0 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά και άρχιζε να πιέζει την Κέρκυρα μέσα στην μεγάλη της περιοχή όπου είχαν κάτσει ταμπούρι και οι 10 παίχτες της.

Στο 62′ μετά απο εξαιρετική συνεργασία όλων των παιχτών ο Μπέν σήκωσε τη μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Μασούντ με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα.

Στο 64′ όμως, οι κυανέρυθροι κατάφεραν να πετύχουν αυτό που άξιζαν. Ο Τασουλής πήρε την μπάλα, μετά από λάθος του Νίκιτς και με ένα πανέμορφο διαγώνιο σουτ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Γκουτζαβασίλη, για το 1-0 του Ιστορικού.

Ο Πανιώνιος μετά πίεζε για να πετύχει και δεύτερο γκολ και στο 85′ ο Καρίμ έκλεψε τη μπάλα απο τον τελευταίο αμυντικό της Κέρκυρας και μέσα στην μεγάλη περιοχή της Κέρκυρας την έκοψε για να σουτάρει και ο αμυντικός τον έριξε κάτω και ο διαιτητής μαζί με τον επόπτη έδωσαν επιθετικό φάουλ.

Τέλος στα τελευταία λεπτά η Κέρκυρα πίεσε για την ισοφάριση και με την βοήθεια του διαιτητικού τρίου αλλά το παιχνίδι έληξε με νίκη του ιστορικού 1-0.

Πανιώνιος (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης (79′ Γκιοατά), Οικονόμου, Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Φούντας (71′ Μασούρας), Μασούντ, Μπεν, Ανσφαριφάρντ (90′ Ενγκόγκ).

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Γεωργίου (82′ Γεωργακόπουλος), Σπίνουλας, Ντουαλά, Κόντος (73′ Γκόμες), Σιόντης, Ιωάννου, Ζαραδούκας, Τουράμ, Νίκιτς (69 Ζορμπάς).