Δεν ανήκεις στην Α2 Ιστορικέ!!! 81 – 75 τον Χολαργό

Μεγάλη νίκη του ιστορικού σήμερα μέσα στο κεκλεισμένων των θυρών Αρτάκης, όπου επικράτησε του Χολαργού στην πρώτη παράταση με 81 – 75.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλά αλλά είχε στιγμές στον αγώνα που άφησε τον Χολαργό να έρθει κοντά στο σκορ και να τον απειλήσει, έτσι στο τέλος του τελευταίου δεκαλέπτου και δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Χολαργός ισοφάρισε το παιχνίδι 53-53.

Ο Μπάρλος όμως στο τέλος του παιχνιδιού έδειξε γιατί είναι αρχηγός της ομάδας, τους πήρε απο το χέρι όλους και κατάφερε να αυξήσει την διαφορά μέχρι την στιγμή που βγήκε με πέντε φάουλ 16 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Χολαργός πίεζε και ήταν εύστοχος σε δίποντα αλλά κάνει το καθοριστικό τρίποντο με τον Μοντσενίγο και ισοφάρισε το παιχνίδι σε 68-68.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και με ένα τρίποντο του Νοέα πήραμε μία διαφορά μετά προσπάθησε ο Χολαργός να το χτυπήσει το παιχνίδι αλλά ο Καρύδας με νέο τρίποντο πήγε την διαφορά στους δύο πόντους 74-72.

Ο Πελεκάνος στο 1′:35» έκανε εύστοχο τρίποντο και το παιχνίδι το πηγαίνει στο 77 – 72

Ο Χολαργός προσπαθεί να αντισταθεί αλλά ο Τζακόπουλος κάνει φάουλ και βγαίνει με 5 έξω, στον Δημητριάδη όπου πετυχαίνει μία βολή και το κάνει 78 – 73

Ο Χολαργός μειώνει με βολές φάουλ σε 78 – 75

Ο Καρύδας όμως στο τέλος του αγώνα κερδίζει φαόυλ και ανεβάζει την διαφορά σε 80 – 75

Πλέον το παιχνίδι έχει γυρίσει στα άμεσα φάουλ 3» πριν τη λήξη και ο Πελεκάνος κερδίζει φάουλ όπου πέτυχε μόνο μία και κάνει το 81 – 75 και λήγει το παιχνίδι.

Πανιώνιος-Χολαργός 81-75

Δεκάλεπτα: 15-11, 33-22, 45-44, 81-75.

Ο Ιστορικός κάνει το 13 στα 13 και είναι μόνος πρώτος άνετα στη βαθμολογία.